. Zlodeji sa zamerali spravidla na dvojkrídlové dvere, ktoré vypáčili. Z bytov si odnášali elektroniku, finančnú hotovosť a zlato," hovorí krajská policajná hovorkyňa Silvia Miháliková. Postupne prišli policajti na stopu 29-ročnému Patrikovi, známemu bratislavskému vlamačovi. Osudné mu boli odtlačky, ktoré po sebe zanechal. Teraz už sedí vo vyšetrovacej väzbe, kde čaká na koniec vyšetrovania.
Kriminalisti zisťujú, či nemal podiel aj na iných vlámačkách a či mu niekto nepomáhal. Zatiaľ mu preukázali desať vlámačiek. Majiteľom spôsobil škodu 300-tisíc, len pánovi Vladimírovi zmizli veci za 70-tisíc korún. Niektoré byty vykrádal v noci, iné za bieleho dňa. Na mále mal vo februári na Vazovovej. Pri pokuse ho vyrušila dcéra majiteľov bytu, ktorá nebola v škole.
"Krádež vlámaním do bytu vníma každý citlivejšie ako inú trestnú činnosť. Je to kriminalita, ktorá zasahuje do súkromia a odcudzené veci majú často ťažko vyčísliteľnú hodnotu. Počas dovolenkového obdobia polícia nezaznamenáva zvýšený nárast krádeží vlámaním, ale častejšie sú terčom páchateľov práve byty dovolenkujúcich," hovorí Miháliková.
Ľudia môžu znížiť riziko vykradnutia vhodnými prvkami zabezpečenia. Oplechovanie vnútornej strany dverí zabráni ich prekopnutiu, proti planžetám pomôže bezpečnostná vložka. Na okná sa vyrábajú bezpečnostné fólie a detektory na trieštenie skla, policajti odporúčajú v prízemných bytoch inštalovať okrasné mreže. Pri odchode na dovolenku je dobré zabezpečiť vyberanie schránky a polievanie kvetov hlavne večer, aby zlodeji videli, že v byte sa svieti. Nie je vhodné zaťahovať žalúzie, telefón je dobré presmerovať na číslo, kde ho niekto bude dvíhať.
Ak pri návrate človek objaví svoj byt otvorený, nemal by vstupovať dovnútra. "Zlodej môže byť ešte v byte, okamžite treba volať políciu. Zásadou je ničoho sa nedotýkať, aby sa nezničili stopy," vysvetlila Miháliková. (mk)