FOTO |
Dobrá domáca posilňovňa nemusí mať zložité kladkové stroje, musí však poskytovať dostatočné možnosti na pridávanie závaží. Do základnej výbavy patria: dve rozoberetaľné jednoručné činky, jedna nakladateľná veľká (dvojručná) činka, rovná lavička, šikmá lavička s možnosťou voľby viacerých uhlov zošikmenia, hrazda, bradlá, rebrina, séria malých kotúčov s hmotnosťami od jedného do šiestich kilogramov, séria veľkých kotúčov s hmotnosťami desať až dvadsaťpäť kilogramov, vysoký stojan na veľkú činku. Opísané vybavenie je základom, ktorý poskytuje dostatok možností pri rozvoji svalovej hmoty nielen pre začiatočníka, ale aj pre pokročilého.
V neskoršom období je vhodné doplniť domácu výbavu o: viacúčelový kladkový stroj, lavičku na predkopávanie a zakopávanie, lýtkový stroj na výpony v stoji. Domáca posilňovňa sa tak stane takmer plnohodnotnou náhradou tej vo fitnes centre.
(Podľa www.bbcenter.sk)
Ceny
Niektoré časti vybavenia posilňovne si môžete dať vyrobiť u šikovného domáceho majstra, alebo sa do toho pustiť sám. Niečo však treba predsa len kúpiť.
Za lavičky zaplatíte od 2600 do 6000 Sk, závesná hrazda stojí okolo 1500 Sk, kovová rebrina do 3000 Sk, rôzne stojany na malé i veľké činky sa môžu pohybovať v cenách od 2000 do 8- až 10-tisíc korún. Jednotlivé činkové tyče v závislosti od typu stoja do 1000 Sk, kotúče sa dajú kúpiť už aj od 100 Sk. Ich cena stúpa s pribúdaním hmotnosti.
Pri skvalitňovaní vybavenia posilňovne, nákupe viacúčelového kladkového stroja radšej siahnite po kvalitnejších, zabehnutých značkách. Treba počítať s cenou okolo 20 000 Sk. Hornú hranicu určuje vaša peňaženka.
Rozpätie cien produktov sa v závislosti od výrobcu líšia, preto sú uvedené ceny len orientačné.
PRIPRAVIL PROKOP SLOVÁČEK