SME

Na cestu do európskej špičky našim kynológom stačilo iba desať rokov

„Pred rozdelením československej federácie polícia disponovala len jedinou chovateľskou stanicou služobných psov v obci Prackovice v severných Čechách. Na Slovensku nič podobné neexistovalo,“ spomína podplukovník Vladimír Ďurišin. „S vlastným policajným .

„Pred rozdelením československej federácie polícia disponovala len jedinou chovateľskou stanicou služobných psov v obci Prackovice v severných Čechách. Na Slovensku nič podobné neexistovalo,“ spomína podplukovník Vladimír Ďurišin. „S vlastným policajným chovom na Slovensku sme začali na prelome rokov 1991 – 1992. Ale plnohodnotne sa začal rozvíjať až po zániku federácie v roku 1993, keď sa chovateľská stanica bývalej pohraničnej stráže delimitovala k Ministerstvu vnútra SR. Vtedy sme v podmienkach samostatného slovenského policajného zboru začali aj s intenzívnou reprodukciou plemena nemecký ovčiak.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
0 seconds of 0 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
00:00
00:00
 
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Pri šľachtení sa – podobne ako českí kolegovia – nezamerali len na exteriér psa, ale najmä na jeho výkon. A rozhodli sa v krátkom čase správnosť svojich postupov otestovať na súťažiach. Prvú, skúšobnú – vo vyhľadávaní drog usporiadali v roku 1995. O rok nato si už trúfli zmerať sily na medzinárodnej súťaži. Vo vyhľadávaní výbušnín slovenská reprezentácia uspela v Bratislave na medailových pozíciách. To bol začiatok dosahovania európskeho štandardu.

Štvornásobní majstri

Ďalšiu medzinárodnú súťaž – majstrovstvá Európy vo vyhľadávaní drog usporiadali v roku 1997. Nasledujúce ročníky sa na striedačku uskutočnili v Česku a na Slovensku. Slováci v konkurencii reperezentantov približne desiatich krajín (boli medzi nimi aj Nemci, Rakúšania, Dáni či Švajčiari) obstáli výborne. „V tejto disciplíne sme štvornásobnými majstrami Európy,“ hovorí s hrdosťou pplk. Ďurišin.

SkryťVypnúť reklamu

Úspešne sa zapojili aj do projektu UNDCP pre krajiny V4 a Slovinska, ktorý bol zameraný na vytvorenie systému a stratégie vyhľadávania drog. K spolupráci pri vyšetrovaní trestných činov ich prizval aj Interpol. Slovenské policajné psy sú totiž v súčasnosti na európskej špičke aj vo vyhľadávaní mŕtvych tiel a ich častí.

Vývozný artikel

V dnešnom svete biznisu sú aj cvičené psy výnosným vývozným artiklom. Záujem je nielen v Amerike, ale aj v arabskom svete, v Japonsku či v západnej Európe. „Genofond, ktorý momentálne na Slovensku máme a z ktorého sme aj my čerpali, je skutočne veľmi kvalitný. Naše psy by síce neobstáli na súťažiach krásy, ale oplývajú bohatstvom schopností šľachtených niekoľko generácií. Sú ochotné pracovať, majú kvalitný čuch, nechýba im odvaha, temperament, pri zákrokoch sú tvrdé a nekompromisné. Bolo by nenapraviteľnou škodou vypredať ho, a to čiastočne hrozí. Späť nám však kvalitný genofond už nikto nepredá,“ upozorňuje podplukovník.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa neho majú niektoré krajiny, ktoré situáciu podcenili, už teraz nenapraviteľné problémy. Hoci sa začali šľachtiť aj iné plemená, nebude jednoduché dostať ich na patričnú úroveň, aspoň nie v krátkom čase.

Stres sa pri výbere neosvedčil

Prvým krokom je vždy výber správnych jedincov na reprodukciu. Aj šteniatka prechádzajú selekciou. Nie však na základe nejakých jednorazových špeciálnych testov. Tie by z dlhodobého hľadiska nemuseli byť spoľahlivé a pre šteniatka by mohli byť stresujúce. Nehovoriac o tom, že zážitok z nich by sa im mohol nežiaducim spôsobom vpečatiť do správania a s výchovou by mohli byť problémy. Budúcich expertov na vyhľadávanie výbušnín, drog či mŕtvych tiel a ich častí preto policajní kynológovia vyberajú postupne, počas výchovy.

„Je ťažké presne povedať, v akom veku je zrejmé, čo zo psa bude. Niektorý dozrieva skôr, iný neskôr. Naším cieľom je, aby zrelosť dosiahli čo najskôr, lebo v aktívnej službe je pes použiteľný len pomerne krátko – šesť až osem rokov. Aj fázu dospievania a zrelosti sa preto snažíme posunúť do čo najnižšieho veku. Mladé psy zaraďujeme do výcvikových kurzov, keď majú jeden a pol roka,“ hovorí pplk. Ďurišin. „Už u troj- či štvormesačného šteniatka rozvíjame dráždivosť, sledujeme, ako reaguje na niektoré podnety figuranta. Ale ak nie je dostatočne dráždivé, ešte to neznamená, že sa nehodí napríklad na špeciálne pachové práce. Hoci je pravda, že sa usilujeme o to, aby naše psy boli všestranné, podobne ako sú psovodi,“ dodáva pplk. Ďurišin.

Tí musia od istého času absolvovať navyše aj kurz pyrotechniky. Často sa totiž dostávali do nepríjemných, nebezpečných situácií. Po absolvovaní špeciálneho odborného kurzu dokážu bomby a iné výbušné systémy so svojimi psami nielen vyhľadať, ale na mieste urobiť aj prvotné opatrenia na ich zneškodnenie.

11. september zmenil plány

Odbor kynológie sa v septembri chystá zorganizovať druhé majstrovstvá Európy vo vyhľadávaní výbušnín. Pôvodne to mali byť drogy, ale 11. september všeličo zmenil. Po teroristickom útoku na Spojené štáty plánujú perspektívne takmer zdvojnásobiť počet psovodov a služobných psov na krajských riaditeľstvách. „Máme ich už teraz niekoľko stovák. V bežných podmienkach by to stačilo. Obávam sa však, že prinajmenšom začiatok tretieho tisícročia bude v znamení terorizmu a jeho nevyspytateľných útokov, na ktoré chceme byť pripravení,“ zdôraznil riaditeľ odboru kynológie policajného zboru.

JANA MARTINKOVÁ

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 93 814
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 909
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 595
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 459
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 700
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 5 403
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 258
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 683
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Úradujúci prezident USA Donald Trump počas Super Bowlu LIX.

Americký prezident ohlásil, že znižuje clá na 10 percent na tri mesiace.


12
Tlačová konferencia premiéra Fica a Tibora Gašpara.

Prvý prieskum v ére transakčnej dane meria Smeru pokles.


a 1 ďalší 4
Minister zdravotníctva Kamil Šaško.

Účasť odborníkov zrušili v poslednej chvíli.


1
Peter Schutz

Celosvetový chaos spôsobili voliči jedinej superveľmoci.


10
SkryťZatvoriť reklamu