Mužstvo ZŤS Petržalka, ktoré si víťazstvom v SNL vybojovalo v ročníku 1980/81 účasť v 1. československej lige. Vpredu sedia: Šimurka, V. Chovanec, asistent trénera Kasana, vedúci mužstva Sedlár, Kadák a Morávek. Uprostred sú: masér Smetana, Pochaba, Tichý, Švirloch, Jánoš, Beseda, Zrubec. Horný rad: Pavlovič, Priesol, Gerič, Sopko, T. Chovanec, Tóth, Šoltés. FOTO - ARCHÍV
Je to azda správne, keď sa futbalový klub Artmedia Bratislava z Petržalky hlási k histórii prvého a najstaršieho klubu v hlavnom meste, k PTE Bratislava (Poszónyi Torna egyesulet). Udáva sa, že tento uhorský klub vznikol roku 1898. Na jeho odznaku, na ktorom vyčnieva Bratislavský hrad z tých čias, je však dokonca rok založenia 1880. Tradícia je namieste aj z toho dôvodu, že Artmedia hrá stále tam, kde hrával PTE. Mužstvo malo neskôr aj iné mená ako Polgári, Kovosmalt (od r. 1953), Považské strojárne, Spartak sklárske stroje, SKS a od roku 1976 ZŤS Petržalka Bratislava.
Prvý postup do ligy
Až roku 1979 sa podarilo zúročiť veľké úsilie mužstva o napredovanie. Postúpilo do najvyššej slovenskej súťaže - SNL. Skončilo na piatom mieste a v ročníku 1980/81 postúpilo do najvyššej súťaže. Bola to veľká sláva a eufória. Štadión sa 23. augusta zaplnil do posledného miesta, lebo prišla Slavia Praha a tá prehrala 1:3. Trénermi boli M. Pucher a D. Abrahám a mali k dispozícii tento káder: Šimurka - Pavlovič, Sopko, Šebo, Beseda, Elefant, Stranianek, V. Tichý, Švirloch, Pochaba, Zrubec, Bechera, T. Chovanec, Ševčík, Kadák, Hodúr, Šoltés, I. Toth, Maslen. Československá liga bola však silnou kávou pre vtedy tretie bratislavské mužstvo. Spolu s B. Bystricou vypadlo. Dva ročníky potom naberalo silu v SNL. Raz bolo šieste a hneď potom súťaž vyhralo opäť, o 4 body pred Dunajskou Stredou. Ani na druhý ročník však nebolo dosť síl. ZŤS skončili na 15. mieste a vypadli s trénerom Š. Slezákom spolu so Slovanom. V kádri bolo veľa nových: Hroš, Šimončič - Repáčik, Kubica, Š. Valent, Hikl, Kubica, M. Masný, Lancz, Blecha, Ježík, Drobný.
Mužstvu teda viac sedela SNL, kde hralo často v popredí. V roku 1986 sa však ZŤS zlúčili s Interom (ktorý predtým z 1. ligy vypadol), vytvorili silnejšie mužstvo a spoločne v ročníku 1986/87 postúpili do najvyššej súťaže. Na tento, aj keď nie dlhý sobáš v Petržalke nespomínajú dobre ani hráči, ani diváci.
K prvenstvu v novej republike
V novej ére samostatnej slovenskej súťaže v ročníku 1993/94 pomýšľala Petržalka, už dávno rozvedená s Interom, aj na vyššie ciele. V prvých dvoch ročníkoch boli ešte vzdialené, tretí v SNL už mužstvo vyhralo a postupovalo z prvého miesta pred Žilinou, R. Sobotou a Dubnicou, ktoré v tom ročníku postupovali tiež. Až tu sa vlastne začal boj o titul, ktorý sa teraz na pravom brehu Dunaja po prvý raz oslavuje. Mužstvo nebolo na začiatku skúsené, azda okrem Weissa, Fiebera a Gostiča. V kádri J. Prochotského a K. Stromšíka boli okrem nich: Kilana, Kakaš, Hajtmánek, Juračka, Dugovič - Horký, Strelec, Kusalík, Ondua, Schelling, Debnár, I. Ziga, Boďa, Vašík, Olejník, Kravárik, Krett, Pokrývka, Baliak, Eros, Karnas.
Väčšie úspechy prichádzali postupne. V ročníku 2002/2003 druhé miesto v lige, Slovenský pohár a finále v Superpohári. V ďalších dvoch ročníkoch účasť v Pohári UEFA a na rade je európska súťaž z pozície majstra. Zaslúžila sa o to partia okolo trénera Vladimíra Weissa.
Autor: IGOR MRÁZ