Španieli dali Diabolským husliam Jána Berkyho-Mrenicu ml. plný počet bodov. FOTO - ARCHÍV KAPELY |
Len minulý týždeň sa z turné po Španielsku vrátil Ján Berky-Mrenica mladší so svojimi Diabolskými husľami. Počas dvoch týždňov absolvovali ôsmi hudobníci spolu jedenásť koncertov, hrali pre publikum v starobylom divadle v Salamanke a napríklad aj v baskickom meste Vittoria či Salvatierra.
"Prekvapili nás pozitívne odozvy a spontánne reakcie, pretože pre Španielov sme vlastne neznáme teleso," povedal po návrate pre SME Berky-Mrenica mladší. "V meste Salvatiera zvyknú diváci bodovať program od jedna do desať. Nám sa podarilo obdržať plný počet bodov od všetkých divákov. Bolo to vôbec po prvýkrát v histórii bodovania, čo je obrovská česť pre náš súbor."
Koncertný program bol zostavený aj zo skladieb klasických autorov, gro však tvoril slovenský, rómsky a európsky folklór. Do vytrženia uvádzali divákov cimbalové sóla Ernesta Šarköziho, obdivovať mohli nielen virtuozitu sólistu, ale aj samotný nástroj. "Cimbal bol pre nich úžasnou raritou, Španieli si ho chodili po predstavení obzerať," potvrdil huslista. Zážitkom však vraj pre miestnych bolo aj vypočutie si špecifického tarogató - starobylého valašského dychového nástroja, ktorý sa vyskytuje len na Slovensku, v Maďarsku a Rumunsku. Navyše samotné tarogató, ktoré vlastní klarinetista kapely Zoltán Grunza, má viac ako sto rokov.
V staronovej zostave s novým huslistom a klarinetistom boli Diabolské husle v Španielsku prvýkrát. "Videl som obrovský pokrok, ktorý má táto krajina za sebou. Pred dvadsiatimi rokmi, keď sme v Španielsku vystupovali prvý raz, sme tam zažili ešte kamenné dedinky," zmienil sa Berky-Mrenica. Najviac ho prekvapil fakt, že aj každé menšie mestečko má perfektne vybavený kultúrny dom s knižnicou a internetom. "Či je to zrenovované divadlo, alebo novostavba, všade majú výbornú svetelnú a zvukovú techniku. Môžeme im len závidieť."
Do Španielska sa Diabolské husle vrátia ešte budúci mesiac kvôli ďalším štyrom koncertom, v sezóne 2005/2006 plánujú odohrať až 60 koncertov v rámci druhého veľkého španielskeho turné. "Je možné, že sa staneme miestnou kapelou," zažartoval si huslista, nevylučujúc, že by mohlo dôjsť aj k spoločnému vystupovaniu s nejakou populárnou domácou skupinou. "Tam ľudová muzika veľmi žije v ľuďoch, či už v populárnom, alebo klasickom šate," myslí si.
Osemčlenný súbor ešte v najbližšej dobe čaká koncert v Nemecku, Švajčiarsku a Taliansku, v júli je naplánovaných niekoľko vystúpení aj na Slovensku. V septembri sa Diabolské husle na istý čas zatvoria do štúdia, kde budú pripravovať nový album.