z toho sa okolo 30 opodstatnených podnetov týkalo výrubu drevín.
"Občania túto tému vnímajú citlivo," povedala Xénia Kromerová z odboru inšpekcie ochrany prírody a krajiny. Podľa nej je chybou, že kompetencie v povoľovaní výrubov prešli na obce. Kým predtým posudzovali každý výrub odborníci, dnes sú podľa Kromerovej na škodu niektoré laické rozhodnutia samosprávnych úradníkov. Za najväčší problém však Kromerová označila ničenie chránených území a biotopov.
Veľkým problémom je aj znečisťovanie Dunaja tranzitujúcimi loďami. "Sú to väčšinou ukrajinské a rumunské lode, ktoré vypustia svoj odpad do vody tesne pred opustením nášho územia," povedala Denisa Žabková z odboru inšpekcie ochrany vôd. Podľa nej sú títo znečisťovatelia pri dnešných zákonoch nepostihnuteľní. "Kontrolovať a postihovať môžeme len lode, ktoré sú zakotvené," dodala Žabková.
Úrad, ktorý má v pôsobnosti okrem Bratislavského kraja aj Trnavský, Nitriansky a čiastočne Trenčiansky kraj, urobil v minulom roku spolu 885 kontrol. Pritom inšpektori zistili 288 porušení zákonov o ochrane ovzdušia, vôd, nakladania s odpadmi a ochrane prírody a krajiny.
Podľa riaditeľa inšpekcie Jaroslava Haška dostali previnilci 221 pokút za vyše sedem miliónov korún. "Keď pokutu neuhradia ani po upozornení, dávame podnet na exekúciu," povedal Hraška.
V minulom roku úrad zhabal aj vzácne zvieratá bez dokladov, väčšinou plazy a vtáky v hodnote vyše milióna korún. Ďalšou oblasťou je kontrola pohonných látok na čerpacích staniciach. Zo 114 odobraných vzoriek nafty a benzínu bola jediná závadná. Inšpektori skontrolovali aj environmentálne označenie výrobkov v obchodných reťazcoch, ale nenašli porušenie zákona.
Podľa správy inšpekcie z roku 2004 sa bývalí najväčší znečisťovatelia ovzdušia a vody v Bratislave polepšili. Rafinéria Slovnaft, Istrochem, spaľovňa odpadov a Volkswagen Bratislava preukázali vlani a čiastočne tento rok, že dodržiavajú zákonné limity na emisie, prípadne vypúšťanie odpadových vôd.
(lin)