
Uličku medzi domami na Nerudovej ulici získal podnikateľ v rámci malej privatizácie. Na list vlastníctva mu však zapísali väčšiu parcelu, než za akú zaplatil. Mesto sa začne súdiť o určenie vlastníctva. FOTO SME – PAVOL MAJER
Trnávka je charakteristická tým, že sa v nej ulice lámu v pravých uhloch. Rady domov zo zadnej strany oddeľujú malé uličky, ktoré všetci volajú požiarne. Zabezpečujú voľný prístup nielen hasičom, ale aj obyvateľom domov do garáží. Podobne je to aj na Nerudovej ulici, kde v súčasnosti prebieha súdny spor o požiarnu uličku. Tá sa v čase malej privatizácie v roku 1991 dostala do súkromných rúk.
11 rokov bolo ticho
Takmer jedenásť rokov, až do vlaňajška, bolo na Nerudovej ulici ticho, požiarna ulička bola neohradená a voľne prístupná. Vlani kúpil nehnuteľnosť aj s uličkou nový majiteľ. Jej koniec si ohradil a z jednej strany znemožnil prístup pre majiteľov garáží a požiarnikov. Ako povedal, za pozemok riadne zaplatil. Keďže je to jeho majetok, nemá dôvod púšťať si cez dvor cudzie autá. Na oplotenom úseku si chce urobiť výbeh pre psa. K vlastníkom garáží bude ústretový, ponúkne im nájomný vzťah za prístup do garáží. Na oplotenie však zatiaľ nemá povolenie.
Obyvatelia domov žiadajú súd, aby majiteľa uličky zaviazal vecným bremenom a nechal cestu prístupnú. Pri pátraní po sťažnostiach ľudí z Nerudovej sa však zistilo, že ulička sa nikdy nemala stať súkromným vlastníctvom, ale mala zostať mestu.
Zaplatil za menej, dostal viac
V rámci privatizácie sklenárstva na Staničnej ulici (križuje Nerudovu ulicu) sa dražila aj parcela, ktorej časťou bola spomínaná ulička, známemu podnikateľovi Vladimírovi Orihelovi.
Podľa informácií hovorcu ministerstva privatizácie Roberta Mervu i z dokladov magistrátu o predaji sklenárstva vyplýva, že z parcely, ktorej časťou bola aj ulička, sa predávalo 146 metrov štvorcových, zatiaľ čo celá parcela mala 502 metrov štvorcových. Na list vlastnícva sa majiteľovi v roku 1991 zapísala celá, hoci za 356 metrov štvorcových nezaplatil. Geometrický plán, ktorý by graficky vyznačoval predávané parcely z čias predaja, sa stratil. Ako sa mohol stať tento omyl, dnes už ťažko niekto vysvetlí. Katastre vtedy nahrádzal úrad geodézie a kartografie, medzitým dokumentácia prešla na katastre. Odpoveďou by možno bol aj stratený geometrický plán z roku 1991. Či sa v katastri nachádza, nevedno, a nazrieť doňho riaditeľka správy katastra v druhom okrese Eva Marianyiová odmietla.
Súdiť sa bude aj v Štrasburgu
Ako sme sa dozvedeli na oddelení správy nehnuteľností magistrátu od jeho vedúceho Juraja Kočana, jeho pracovníci pripravili žalobu na súd o určenie vlastníctva na zvyšných 356 metrov štvorcových (sporná požiarna ulička), ktoré sa nemali ocitnúť na liste vlastníctva podnikateľa Orihela. Vypracovali aj návrh predbežného opatrenia, aby sa pozemok neohradzoval, a napadnú aj časť kúpnej zmluvy medzi Orihelom a terajším majiteľom týkajúcu sa sporného pozemku. Nový majiteľ tvrdí, že chybu urobil štát, a preto by sťažujúci sa obyvatelia mali žalovať postup štátnych úradníkov. Svoje právo na ochranu súkromného vlastníctva je odhodlaný brániť aj v Štrasburgu.
INGRID DROZDÍKOVÁ