Dramatik Urs Widmer sa na ľudí vo chvíľach dezilúzie pozerá s humorom a iróniou, pričom veľký priestor prenecháva hercom. V prípade inscenácie Top Dogs v Kaplnke vynikajúcim študentom herectva z ročníka Emílie Vášáryovej, v réžii ich pedagóga Juraja Nvotu. FOTO - ARCHÍV KAPLNKY |
Hra súčasného švajčiarskeho dramatika Ursa Widmera Top Dogs mala včera premiéru v divadelnej Kaplnke VŠMU. Svetoznámy príbeh o bývalých top manažéroch, workoholikoch, ktorí stratili prácu a tým aj sami seba a zmysel svojho života, je na javisku nezvyčajný práve témou a prostredím, v ktorom sa odohráva.
Svet, v ktorom vládnu čísla a štatistiky a v ktorom sa rozpráva špecifickým obchodným jazykom, je priestorom, kde aj nesprávne zladená kravata môže o nás povedať oveľa viac, ako chceme.
"Je to hra o súčasných ľuďoch pre súčasných ľudí," povedal pred premiérou režisér inscenácie Juraj Nvota. "Nie je len o tom, že sa človek ocitne na dlažbe, ale o šoku z toho, že niečo považujeme za stabilné a to sa rozpadne. Často pasujeme ilúziu za nezničiteľnú a ona sa nakoniec rozplynie. Každý má takú skúsenosť," tvrdí.
Top Dogs sa po výpovedi ocitajú v NCC - outplacement organizácii, zameranej na podporu a pomoc ľuďom pri strate zamestnania, kde má byť o nich postarané. Bývalí vedúci projektov, oddelení i oblastní riaditelia sa tu niekedy až absurdnými spôsobmi zbavujú hanby, depresií a syndrómov, spôsobených stratou práce. Spätné zaraďovanie do bežného života totiž nie je jednoduché, no v prvom rade nie je jednoduché zmieriť sa s filozofiou, že "obchod je vojna a vo vojne potrebuje firma iných ľudí ako v mieri".
Autor textu spolu s Volkerom Hessom, režisérom inscenácie v zürišskom divadle, zbieral výpovede a podklady na hru práve v oblasti prepustených pracovníkov top manažmentu. S myšlienkou osloviť nezamestnaných prišiel začiatkom roka 1996 Hesse. "Ako dvaja etnológovia sme zbierali poznatky v outplacement kanceláriách," povedal Widmer pre nemecký literárny časopis Torso. "Skúmal som a zároveň som písal a kým som písal, skúšali sme. Všetko za horúca. Boli sme hotoví za tri mesiace."
Podľa Nvotu švajčiarsky dramatik priamo v texte vyzýva upraviť si dialógy na svoje pomery. Vďaka tomu dochádza na javisku aj k nezvyčajnému špecifiku - herci sa medzi sebou oslovujú skutočnými menami a priezviskami. "Všetko v hre môžem väčšmi vzťahovať na seba, pretože tam vlastne vystupujem za seba," tvrdí Juraj Igonda. Hoci je hra Top Dogs o zrelých ľuďoch, ktorí majú nad štyridsať, všetci študenti sa v nej podľa neho snažia nájsť ľudský rozmer v rámci svojich skúseností.
V inscenácii hrajú Jana Knapíková, Juliana Johanidesová, Juraj Igonda, Juraj Loj, Pavol Plevčík, Ľubomír Bukový, Peter Oszlík a Martin Grman. Začiatok dnešného predstavenia v divadle Kaplnka na Ventúrskej 3 je o 19.00.
DOROTA KRÁKOVÁ