BRATISLAVA. Návrh reformy súdnej mapy považujú predsedovia okresných súdov v obvode Krajského súdu v Bratislave za nesystémový a už v minulosti neosvedčený krok, ktorým nedôjde k naplneniu žiadneho z cieľov ani očakávaných výsledkov.
Predsedovia súdov to uvádzajú v otvorenom liste pre ministerku spravodlivosti Máriu Kolíkovú (Za ľudí) v súvislosti s medializovanými informáciami o tom, že ministerka nezaregistrovala odpor k súdnej mape zo strany sudcov.
Reforma súdnictva
List podpísali predseda Okresného súdu (o.s.) Bratislava I Ján Golian, predsedníčka o.s. Bratislava II Nora Vladová, predseda o.s. Bratislava III Roman Fitt, predsedníčka o.s. Bratislava IV Daniela Kotrecová, predsedníčka o.s. Bratislava V Anna Križáková, predsedníčka o.s. Malacky Viera Malinowská a predseda o.s. Pezinok Tomáš Michálek.

Reforma podľa predsedov dostatočne konkrétne neodpovedá na to, akým spôsobom má navrhovaná reforma v bratislavskom kraji dopomôcť k zvýšeniu dôveryhodnosti súdnictva, jeho výkonu a kvality alebo zabezpečeniu lepších podmienok na prácu či špecializáciu sudcov na všeobecných súdoch a v správnom súdnictve.
„Z návrhu vyplýva, že v prípade bratislavského kraja má byť uvedené dosiahnuté zväčšením súdu, respektíve súdneho obvodu. O tom, že veľkosť súdu nie je v priamej úmere s rýchlosťou súdnych konaní a kvalitou rozhodovania svedčí aj zúfalý stav Okresného súdu Bratislava I, ktorý bol donedávna najväčším súdom na Slovensku,“ vysvetľujú svoj postoj predsedovia.
Potvrdzovať do má aj správa k stavu justície (CEPEJ) a upustenie od filozofie mestského súdu v Bratislave.
Rozčlenenie súdov
Predsedovia súdov ďalej dodávajú, že rozčlenenie súdov na jednotlivé okresy nebola atomizácia, ale optimalizácia dovtedajšej súdnej mapy v dôsledku narastania súdnej agendy s cieľom zjednodušenia a zefektívnenia manažovania súdov.
„Súdy v rámci hlavného mesta kopírujú samosprávne členenie Bratislavy, práve aktuálna situácia logicky umožňuje primeranú dostupnosť k súdom a nabúranie existujúcej sústavy túto iba sťaží,“ podotkli predsedovia.
Reformu súdnej mapy by podľa predsedov odôvodňovala nefunkčnosť súdnej sústavy.
Špecializácia a rušenie
Ako však podotkli, za posledné tri roky v bratislavskom kraji na okresných súdoch došlo k plynulému znižovaniu stavu nevybavených vecí a pre sudcov je v súčasnosti tiež zabezpečená špecializácia na hlavné agendy.
„Špecializácia a rušenie súdov sa podľa spomínanej správy CEPEJ týkajú predovšetkým iných malých okresných súdov v iných častiach SR. Nie je vôbec zrejmé, prečo uvedený záver nebol zohľadnený pri reforme súdnej mapy,“ napísali ministerke.
Dodali, že štát nebol schopný reagovať adekvátnou personálnou politikou na nadmerne vysoký nápad vecí na súdy v minulých obdobiach, s ktorými sa permanentné poddimenzované súdy logicky nedokázali doposiaľ úplne vysporiadať.
Predsedovia sú presvedčení, že súdy sú schopné pri zabezpečení dostatočného personálneho a materiálneho vybavenia v pomerne krátkom čase vybavovať nielen bežný nápad, ale aj znížiť zostatky z minulých období.
Predsedovia žiadajú ministerku, aby počkala s úvahami o reforme minimálne dovtedy, kým sa neuskutoční sčítanie ľudí, ktoré ma byť v roku 2021 a hlavne do ukončenia projektu Váženia prípadov, ktoré ma za cieľ nastaviť optimálne prerozdelenie ľudských zdrojov.