Najväčšie riziká predstavujú výťahy, u ktorých sa nevykonáva pravidelná kontrola a údržba a tie, v ktorých kabína nemá samostatné dvere, čo by ju izolovali od šachty. V tom prípade zachytenie odevu môže viesť k ťažkému, dokonca smrteľnému úrazu. Podobnou hrozbou môže byť prevážanie bicykla či kočiarika v malej výťahovej kabíne. FOTO SME - PAVOL FUNTÁL |
V mnohých činžiakoch premávajú výťahy s kabínkami bez vnútorných dverí. Z bezpečnostného hľadiska predstavujú pre užívateľa riziko, hoci po technickej stránke môžu byť v poriadku. Smernica Európskej únie okrem iného vymedzuje, že každá kabína musí mať dvierka a osvetlenie šachty. Normu spĺňajú všetky novozavádzané modely. Neznamená to však, že staršie výťahy treba meniť. Ak majú pravidelnú odbornú údržbu, môžu slúžiť naďalej.
Vymeniť alebo zrekonštruovať
Výťah sa vymieňa až vtedy, keď ohrozuje majetok alebo zdravie ľudí. K výmene výťahu pristupujú vlastníci domu obvykle s celkovou rekonštrukciou, alebo keď sa dom nadstavuje o nové poschodie. Na takúto investíciu treba rátať orientačne so sumou stotisíc korún. Generálka je zhruba o polovicu lacnejšia. Úspornejším riešením môže byť modernizácia výťahu, pri ktorej základné technické parametre ako rýchlosť, zdvih a nosnosť, ako aj základné dispozičné riešenie zostávajú zachované.
Pokazený výťah je situácia nepríjemná bez ohľadu na to, či je dotknutá osoba v ňom, alebo mimo neho. Ak zostanete vo výťahu, najdôležitejšie je zachovať pokoj a privolať servis alebo aspoň dať vedieť okoliu, že ste v kabíne.
Štvrťročné revízie
Pri každom výťahu sú odborné skúšky povinné každé tri roky, odborné prehliadky (revízie) bývajú tri-štyrikrát ročne. Tie ukážu, či je oprava potrebná. Za technický stav výťahu zodpovedá servisná firma, s ktorou má správca domu uzavretú zmluvu. Ak servisná firma zistí, že prevádzka nie je bezpečná, môže výťah vyradiť z prevádzky. V prípade havarijného stavu môže opravu nariadiť správca domu i bez toho, aby upovedomil vlastníkov bytov.
VIERA JUHÁSZOVÁ
Stredná oprava
Odstraňujú sa ňou následky bežného opotrebenia častí výťahu, ktorých technická životnosť je kratšia než obdobie plánované pre generálnu opravu alebo rekonštrukciu. Neopravuje sa celé zariadenie, ani sa nemenia základné technické parametre výťahu.
Generálna oprava
Generálkou sa odstraňuje celkové opotrebenie zariadenia dlhodobou prevádzkou. Základné technické parametre výťahu sa nemenia.
Rekonštrukcia výťahu
Závisí priamo od životnosti zariadenia. Pri rekonštrukcii sa nahradí väčšia časť zariadenia výťahu a ponechávajú sa len funkčné a opravené časti. Môžu sa zmeniť parametre výťahu ako nosnosť, dopravná rýchlosť, systém riadenia či druh výťahu.
Modernizácia
Kompletná modernizácia výťahu je zrovnateľná s rekonštrukciou výťahu, možno ju robiť aj postupne. Jej cieľom je vylepšenie technických parametrov či estetického vzhľadu.
Rekonštrukcie výťahov
Metallift, s. r. o.
Kontakt: mob. 0905 408 198
http://home.nextra.sk/metalift/
OTIS Výťahy, s. r. o.
Kontakt: 43 41 26 81, 43 42 28 41
E-mail: hq.bratislava@otis.com
SLOV Lift, s. r. o.
Kontakt: tel. 64 77 46 94
E-mail: slovlift@slovlift.sk
Kedy nepoužiť výťah
6 v prípade, že striedavo vypadáva a naskakuje prúd
6 v prípade živelnej pohromy (povodne, požiaru)
6 ak do výťahu nastupuje osoba pod vplyvom alkoholu alebo drog
6 ak je výťah výrazne posunutý mimo nástupnej úrovne podlažia
6 ak jeho prevádzka nie je plynulá a zasekáva sa
6 ak nemáte možnosť dovolať sa pomoci (nemáte so sebou mobilný telefón, alebo ak vás susedia nemôžu počuť ani vidieť)
6 ak sa potrebujete dostať k lekárskej pomoci alebo ste závislí od liekov, ktoré nemáte pri sebe
Čo robiť, keď zostaneme visieť
vo výťahu
4 zachovať pokoj, neprepadať panike
4 privolať pomoc mobilom (v kabíne výťahu by malo byť uvedené číslo servisnej firmy, ktorá musí mať stály dispečing dosiahnuteľný 24 hodín denne po celý rok) alebo zvončekom (zvoní obvykle na prízemí budovy, upozorní na človeka uviaznutého v kabíne)
4 ak nemáte inú možnosť, volajte políciu 158 alebo hasičov155