BRATISLAVA. Univerzitná nemocnica Bratislava eviduje v rámci svojich piatich nemocníc 88 pozitívne testovaných zdravotníkov. Medzi nimi sú lekári, sestry či ošetrovatelia. Nachádzajú sa v domácej karanténe.
Pre TASR to uviedla hovorkyňa najväčšej slovenskej nemocnice Eva Kliská.
"Tento personál sme zatiaľ dokázali doplniť a poskytovanie zdravotnej starostlivosti nie je ohrozené," komentovala.
Ako upozornil Denník N , na internom oddelení UNB v bratislavskom Ružinove prepukla nákaza ochorením COVID-19. Kliská pre TASR potvrdila, že ohnisko nákazy bolo zistené na V. internej klinike pri testovaní pacientov, ktorých bolo 13.
Dodatočne opakovaným testovaním a doplnením RT-PCR testami sa podľa jej slov celkový počet pacientov na internej klinike identifikovaných s ochorením COVID-19 zvýšil na 23.
"Čo sa týka zdravotníkov, tých bolo na V. internej klinike pozitívne testovaných 21. Všetci títo zdravotníci sa nachádzajú v domácej karanténe," dodala hovorkyňa UNB s tým, že personál bol doplnený inými zdravotníkmi z ďalších oddelení.
Krajčí situáciu s Drobom prebral
Situácia s novým koronavírusom v Bratislavskom kraji nie je v porovnaní s inými podľa ministra zdravotníctva Mareka Krajčího (OĽANO) dramatická. Ako poznamenal, z pohľadu hospitalizovaných pacientov s COVID-19 je na tom po Trnavskom kraji najlepšie.

"Rozumiem, že reprofilizácie v nemocniciach môžu spôsobovať určité ťažkosti, ale čo sa týka percenta reprofilizovaných lôžok v Univerzitnej nemocnici Bratislava, ide o minimum. Bratislavský kraj na tom nebol a ani nemôže byť zle, a vôbec sa nedá porovnať s niektorými oveľa zasiahnutejšími krajmi a nemocnicami, ktoré sú najmä na severe Slovenska," povedal Krajčí po štvrtkovom rokovaní vlády.
Potvrdzujú to podľa neho počty hospitalizovaných aj ventilovaných pacientov či tých na kyslíkovej liečbe.
Predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba po stredajšom rokovaní bezpečnostnej rady kraja vyhlásil, že ak sa v rámci boja proti novému koronavírusu neurobí nič, hrozí reálny kolaps zdravotníckeho systému v kraji. Žiadal preto ministerstvo zdravotníctva, aby začalo krízu čím skôr riešiť.
Krajčí situáciu s Drobom prebral. "Povedal som mu, že dáta hovoria o niečom inom," poznamenal s tým, že situácia nie je v porovnaní s inými krajmi taká dramatická.
Počet práceschopných sestier v Bratislavskom kraji je podľa rezortu zdravotníctva 91,2 percenta, práceschopných lekárov 96,3 percenta. Hlásenia problémov v poskytovaní zdravotnej starostlivosti z Bratislavského kraja rezort neeviduje, plánované operácie zo strany ministerstva limitované nie sú, závisia od lokálnych možností tej-ktorej nemocnice a aktuálnej epidemiologickej situácie v regióne.
Krízové koordinačné centrum
Situáciu má podľa ministerstva pod kontrolou aj Univerzitná nemocnica Bratislava ako najväčšia nemocnica na Slovensku.
"Situáciu však neberieme na ľahkú váhu a robíme všetko pre to, aby sme toto náročné obdobie zvládli v prospech pacienta a ľudí pracujúcich v zdravotníctve," uviedla pre TASR hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.
Ubezpečila, že tím na ministerstve dlhodobo tvrdo pracuje na tom, aby pacient na Slovensku aj v tejto náročnej dobe dostal potrebnú zdravotnú starostlivosť, situáciu v nemocniciach denne monitoruje a vyhodnocuje a v predstihu prijíma potrebné opatrenia. Na dennej báze funguje aj zriadené krízové koordinačné centrum.
Stredajšia bezpečnostná rada kraja sa pritom zhodla, že ministerstvo zdravotníctva túto krízu neriadi. "Krízové riadenie v rámci zdravotníctva nefunguje alebo nefunguje dostatočne dobre," skonštatoval riaditeľ odboru zdravotníctva Úradu BSK Tomáš Szalay.
Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk?