BRATISLAVA. Skupinka ľudí skúmajúcich logo Univerzitnej knižnice v samom centre Bratislavy nemusí byť nevyhnutne partička milovníkov literatúry. Môžu to byť napríklad hráči mestskej hry, ktorých úlohou je symbol presne pomenovať.

„Nevedeli sme na to slovo prísť. Dokonca sme sa išli opýtať na vrátnicu, či nám nevedia poradiť. Odkázali nás však len na všeobecný e-mail. Nakoniec po 20 minútach niekomu napadlo to správne slovo, a tak sme sa mohli pohnúť ďalej,“ spomína Ján na popoludnie, keď si spolu s priateľmi zahrali mestskú hru Bratislava: tajomná história. Spolu s ďalšími mestskými hrami ako napríklad Brainteaselava je menej tradičnou cestou, ako spoznať mesto, hoci aj cez pandémiu, keď je cestovanie obmedzené.
„Nemusíme ísť ďaleko naháňať zážitky, dá sa to aj 20 minút od domu,“ hovorí Kristína Palovičová, jedna zo zakladateliek startupu Secret City Trails.
V súčasnosti už ponúkajú mestské hry vo viac ako 50 mestách po celej Európe. Sú možnosťou, ako preskúmať mesto menej inak než tradičnou prehliadkou s turistickým sprievodcom.
„V hádankách sa napríklad pýtame, čo drží v ruke konkrétna socha, ukazujeme mozaiky na budovách či staroveké nápisy. Snažíme sa ľuďom ukázať detaily, ktoré im zvyčajne uniknú,“ vysvetľuje Palovičová.
Je dokázané, že hraním hier sa zlepšuje produktivita, kreativita a celkové psychické zdravie človeka.
Keď už ste boli všade a všetko ste videli
Kristína Palovičová a jej kamarátka Wendy van Leeuwen vymysleli prvú tajnú trasu mestom v roku 2017. Rozmýšľali, ako netradične stráviť víkend v Amsterdame, kde vtedy žili.
Všetky dostupné escape roomky už mali odohraté a odporúčané reštaurácie z miestnych blogov prejdené. Mali chuť vyskúšať niečo, kde by neboli pri plánovaní závislé na iných.
Po úspechu prvej trasy založili spoločnosť Secret City Trails a postupne v spolupráci s lokálnymi tvorcami vytvorili viac ako 120 mestských hier vo viac ako päťdesiatke európskych miest. Tak je každá hra iná a zároveň umožňuje hráčom pozrieť sa na mesto očami domácich.