Jedným z ohrozených je aj futbalové ihrisko BCT. FOTO SME - PAVOL FUNTÁL |
Osud troch likvidáciou ohrozených futbalových ihrísk v okolí jazera Kuchajda, za ktorých záchranu sa uskutočnil 31. mája verejný míting, je stále nejasný. Predstavitelia klubov dostali avízo o nutnosti vypratať priestory. BCT, Štart aj Nepočujúci by mali dostať priestory náhradné a sťahovanie by sa malo udiať až po ich dobudovaní.
Kluby užívajú ihriská na Kuchajde na základe takzvanej výpožičky od Slovenského zväzu telesnej kultúry. Ten ich má od polovice deväťdesiatych rokov v nájme od mesta (pozemok pod ihriskom užívaným BCT), resp. od štátu (pozemky pod ihriskami Štart a Nepočujúci).
Ohrozením ihrísk sú znepokojení aj predstavitelia Bratislavského futbalového zväzu. Podpredseda Ľubomír Suchý tvrdí: ,,Ustúpiť komerčnému využitiu má vraj postupne až deväťdesiat percent existujúcich ihrísk nielen v centre. Ich prípadnú likvidáciu považujem za nešťastie z pohľadu rozvoja mládežníckeho futbalu v hlavnom meste." Problém vidí ako bývalý futbalista a rozhodca aj v širšom kontexte: ,,Ak sa mládež vytratí z futbalových ihrísk, bude to mať následky na jej ďalší vývoj, ale aj na celkovú úroveň futbalu na Slovensku. Bratislava mala vždy v mládežníckych kategóriách silné postavenie a to už v posledných rokoch slabne."
BFZ síce nemôže priamo ovplyvniť negatívny vývoj, ale aktivitu vyvíja: ,,Podporujeme snahu iniciátorov rôznych protestných akcií a účasťou sme to vyjadrili aj na nedávnom mítingu na ihrisku BCT. Prostredníctvom zástupcov v rade Slovenského futbalového zväzu a prostredníctvom delegátov na konferenciách zväzu poukazujeme na tento problém," doplnil Ľubomír Suchý.
Viac ochoty pri riešení tohto problému žiadajú zainteresované kluby od magistrátu. Ten vydal stanovisko, v ktorom sa uvádza: ,,Ani jeden z trojice klubov nemá doteraz v rukách výpoveď alebo ukončenie nájmu. Ukončenie činnosti klubov nie je otázkou najbližších týždňov ani mesiacov. Cieľom mesta je v prípade zmeny funkčného využitia týchto pozemkov niekedy v budúcnosti zabezpečiť klubom výkonnostného futbalu nové ihriská, samozrejme, ešte pred ich prípadným presťahovaním."
BORIS GAJARSKÝ
Zo stanoviska magistrátu,,O spomínanú lokalitu je už niekoľko rokov veľký záujem investorov. Nejde o perifériu mesta, ale o širšie centrum. Z dlhodobého hľadiska je fungovanie ihrísk výkonnostného futbalu v tejto lokalite neudržateľné. Mesto i štát (v zastúpení krajským úradom) rokujú o majetkovoprávnom vysporiadaní a scelení týchto pozemkov. Iba v tejto súvislosti zatiaľ prišlo ku kontaktu so zástupcami športových klubov.
Vedenie mesta niekoľko mesiacov rokuje s predstaviteľmi Slovenského futbalového zväzu o spôsobe, akým podporí výstavbu národného futbalového štadióna v tejto časti mesta. Reálnou možnosťou je poskytnutie pozemkov vo vlastníctve mesta tzv. nižšej bonity pre strategického investora výstavby. Ak sa subjekty dohodnú na takomto modeli výstavby národného štadióna, z reklasifikácie týchto pozemkov na stavebné, z toho plynúcej vyššej bonity pozemkov a zisku, je mesto rozhodnuté vybudovať alebo niekoho zaviazať vybudovaním veľkého tréningového centra s desiatkami futbalových ihrísk v lokalite s dobrou dopravnou dostupnosťou v rámci Bratislavy. Takýto trend je aj v iných európskych mestách."