BRATISLAVA. Na Komenského námestí, za historickou budovou SND bol až do sedemdesiatych rokov minulého storočia park.
No po vybudovaní modernej prístavby divadla zeleň vytlačili autá. Vlani sa však bratislavský magistrát rozhodol zmeniť parkovisko naspäť na parčík.

Najprv na námestí zakázal parkovanie, potom tu začal organizovať rôzne podujatia a zároveň zisťoval, čo by ľudia na tomto námestí chceli mať. Následne mesto vypísalo krajinársko-architektonickú súťaž na obnovu námestia.
Zvíťazilo riešenie rozdeľujúce námestie na dve časti.
Na spevnenej časti nad podzemnými garážami, ktoré výrazne obmedzujú možnosti, čo sa dá nad ne umiestniť, pribudne bielo lakovaná oceľová konštrukcia. Tá ponesie osvetlenie alebo zavesené atrakcie a budú ju postupne obrastať popínavé rastliny.
Zvyšnú časť parku architekti z architektonického štúdia totalstudio navrhujú znížiť pod úroveň okolia a do vzniknutej priehlbiny zasadiť vzrastlé stromy, ktoré námestie obkolesené fasádami budov príjemne zatienia a ochladia. Povrch na námestí navrhli upraviť tak, aby odvádzal dažďovú vodu tam, kde budú rastliny a kde bude môcť vsakovať.
„Bude to maximálne flexibilný, demokratický a inkluzívny mestský priestor, kde bude možné tancovať, vystavovať, organizovať trhy, hrať sa, alebo len tak oddychovať a nerobiť nič,“ hovorí architekt Aleš Šedivec z architektonického štúdia totalstudio.
Pre mesto a Metropolitný inštitút je vrátenie tomuto priestoru identitu námestia veľkou výzvou, má však aj iný efekt.
„Pri Komenského námestí ide zároveň o príklad toho, ako prebieha celý proces obnovy verejného priestoru – od toho, že je dôležité zapojiť do neho ľudí a odborníkov, zakomponovať ich požiadavky do zadania architektonickej súťaže aby z architektonickej súťaže následne vzišiel čo najkvalitnejší návrh,“ vysvetľuje Marcela Glevická, manažérka komunikácie MIB, s tým, že obdobný postup chcú použiť aj pri premene ďalších verejných priestorov v meste.