BRATISLAVA. Hlavné mesto chce za dva roky vysadiť tisíce nových stromov. Zatiaľ ich pribudlo 745.
Denník SME o inciatíve desaťtisíc stromov informovala hovorkyňa hlavného mesta Katarína Rajčanová.
„Stromy v lete chránia naše mesto pred prehrievaním, zlepšujú kvalitu ovzdušia, zmierňujú následky prívalových dažďov a poskytujú útočisko pre živočíchy a dôležitý hmyz. Ulice so stromami sú krajšie a jednoducho sa v nich cítime príjemnejšie. Zeleň je preto jednou z našich priorít,“ povedal primátor Bratislavy Matúš Vallo.
Desaťtisíc stromov do roku 2022
Od roku 2019 vysadila Bratislava 1 016 stromov, z čoho 271 stromov v rámci náhradnej výsadby, navyše 745 stromov a vyše 1 200 kríkov, čo je viac ako sa mestu podarilo vysadiť spolu počas predošlých štyroch rokov.

Napríklad v roku 2015 sa vysadilo 234 stromov, v 2016 to bolo 335, v 2017 len 83 a v 2018 – 128 stromov.
Do roku 2022 je cieľom magistrátu vysadiť desaťtisíc drevín navyše a vytvoriť tri nové mestské aleje.
Pomalz začína hlavná výsadbová sezóna. Trvá od konca vegetačnej sezóny, teda od momentu, keď opadá lístie, kým neprídu prvé výrazné mrazy.
Zasadené stromy vtedy majú najlepšie podmienky, aby sa uchytili.
Stromy môže podporiť aj verejnosť
Bratislava mala v pláne tento rok organizáciu spoločného sadenia stromov v Horskom parku. Situáciu skomplikovala pandémia COVID-19.

"Zmluvná firma, ktorá zabezpečuje odbornú výsadbu je pripravená sadiť v pôvodne naplánovanom rozsahu v rámci plôch, ktoré máme túto jeseň k dispozzícii," povedal splnomocnenec primátora pre životné prostredie Andrej Kovarik.
"Môže sa zdať, že vzhľadom na čas, ktorý uplynul a ktorý máme k dispozícii, je dosiahnutie nášho cieľa ešte ďaleko, ale po doplnení personálnych kapacít sekcie životného prostredia budeme postupne schopní riešiť efektívnejšie najmä zložitý sprievodný inžiniering. Okrem toho hlavné mesto plánuje využiť svoje vlastné pozemky najmä v južnej časti mesta na doteraz najmasívnejšiu výsadbu stromov, ktorá bude pripravená a do ktorej po pandémii plánujeme zapojiť aj verejnosť," doplnil Kovarik.
Projekt je možné podporiť alebo darovať niekomu celý strom. Náklady na výsadbu jedného vzrastlého stromu sú približne 700 eur. Mesto k iniciatíve zriadilo aj webové stránky.
Spolu s mestskými časťami magistrát pripravuje aj pasportizáciu zelene (jednotný evidenčný systém zelene), ktorá má pomôcť k celkovému prehľadu o drevinách v meste a v spolupráci s Metropolitným inštitútom Bratislavy pracujú na manuáli starostlivosti o zeleň. Ide o otvorený dokument, ktorý má priniesť odborné riešenia a postupy zamerané na udržateľné sadenie stromov a drevín v mestskom priestore.