V kultúrnom stredisku v Nemšovej 103 ľuďom muž, ktorý sa predstavil ako Miloš Jelšík z Popradu, predviedol tovar – 3-dielne posteľné súpravy. Tvrdil o nich, že sú z pravej ovčej vlny a dve ponúkal za výhodnú cenu 30 000 korún. Záujemcov o kúpu bolo viac ako počet súprav. A tak sa viacerým nedostali. Zaplatili zálohu 500 korún a podpísali kúpnu zmluvu. Ďalšie súpravy doviezli na benzínovú pumpu, kde si ich vyzdvihol aj pán Tibor T. z Podunajských Biskupíc.
Doma vyšklbol zo súpravy niekoľko chĺpkov a urobil test ohňom. Zistil, že súpravy označené visačkou „Biotech, s. r. o., Dúbravská cesta č. 9, First class, made in CE“, nie sú z pravej ovčej vlny. Chcel od zmluvy odstúpiť a tovar vrátiť. Vo firme Vital 2000 sa na čísle uvedenom na zmluve ozýval len odkazovač. Oznamoval, že do 2. januára majú dovolenku.
Na druhý deň prišiel neznámy muž k bytu pána Tibora po zvyšnú sumu. Ten ju odmietol doplatiť, naopak chcel tovar vrátiť a dostať späť 500 korún. Muž sa však ohradil, že na to nie je kompetentný. Pán Tibor tovar zabalil, poistil a odoslal firme. Poslal jej aj notársky overené odstúpenie od zmluvy, v ktorej žiadal vrátiť zálohu.
Firmu Vital 2000 na informáciách o telefónnych číslach evidujú ako cestovnú kanceláriu s utajeným číslom. Na čísle zo zmluvy záznamník oznamuje, že sú na dovolenke – teraz už do 4. februára. Pán Tibor T. však od nich pred pár dňami dostal písomnú odpoveď. Zálohu si vraj nechajú.
Stanovisko SOI
Na Inšpektoráte Slovenskej obchodnej inšpekcie sme sa dozvedeli, že na podobné prípady sa vzťahuje zákon o ochrane spotrebiteľa pri podomovom a zásielkovom predaji. Právnik tejto inštitúcie JUDr. Branislav Fajmon povedal: „Z ustanovenia § 8 zákona č. 108/ 2000 o ochrane spotrebiteľa pri podomovom predaji a zásielkovom predaji je jednoznačné, že v prípade uzavretia zmluvy, na ktorú sa vzťahujú ustanovenia tohto zákona, môže kupujúci bez uvedenia dôvodu tovar do siedmich pracovných dní vrátiť. Mal by to vedieť preukázať dokladom, napr. potvrdením z pošty.
Ak spotrebiteľ uvedie dôvod v odstúpení od zmluvy, platí to tým skôr. Predávajúci je do 15 dní povinný vrátiť zaplatenú cenu alebo preddavok po odpočítaní nákladov, ktoré boli vynaložené na poskytnutie služby. Náklady, ktoré predávajúci vynaložil na služby, musí preukázať. Keď posiela späť preddavok alebo časť zaplatenej zmluvnej ceny, mal by priložiť doklad, z ktorého vyplýva, akú časť zaplatených prostriedkov použil na výdavky spojené s poskytnutím služby. V tomto prípade za preukázateľné náklady možno považovať poplatok za zájazd 159 korún, ktorý všetci zaplatili pri nástupe do autobusu.
Ak predávajúci odmieta vrátiť zálohu na predávaný výrobok, kupujúci, ktorý odstúpil od zmluvy, by mal predávajúceho písomne vyzvať, aby zdôvodnil, na čo sa náklady 500 korún vzťahujú. Ak na požiadavku nereaguje, resp. hodnoverným spôsobom náklady nepreukáže, je možné riešiť vrátenie peňazí ako škodu jedine súdnou cestou. Ide o zmluvný vzťah a problémy, ktoré pri tom vzniknú, sa riešia len súdnou cestou, pretože ich upravuje Občiansky zákonník. Zákon o ochrane spotrebiteľa nerieši možnosť sankcie za neplnenie povinností stanovených pre predajcov v § 8.“
JANA MARTINKOVÁ