dobovej sochárskej tvorby. Má hodnotu nielen ako pôvodná súčasť Krížovej cesty, ale tiež ako náboženský, historický a pamiatkový aspekt. Po reštaurovaní sa vypracuje návrh na vyhlásenie plastiky za kultúrnu pamiatku.
Krížová cesta na Kalvárii vznikla koncom 17. storočia z iniciatívy jezuitského rádu na počesť porážky tureckej armády spojenými kresťanskými vojskami. Miesto nad Bratislavou vybrali symbolicky, keďže išlo o kopec, na ktorom stála posledná turecká hliadka. Kalvária bola viac ako dvesto rokov dominantou panorámy mesta.
Socha bola vysvätená v roku 1694. Jej autorom je neznámy starší juhonemecký sochár z tzv. pred-donnerovského obdobia. Celkový prieskum korpusu Krista preukázal originálny bronzový odliatok s vrstvou prirodzenej medenej patiny. Plastika je pokrytá hrubou vrstvou uhlíkatého depozitu a dvoma hrubými olejovými vrstvami náterov, ktoré sú prepojené s originálnymi vrstvami. Viditeľné sú stopy po streľbe; prestrelené miesta boli prelepené plátenými náplasťami a pretreté olejovými nátermi.
Na plastike zatiaľ vyhodnotili rozbory kovu, urobili sondážne výskumy a polovičné čistenie. Postupne sa plastika úplne očistí, odstránia sa cínové plomby a domodelujú chýbajúce časti.
Reštaurátorský prieskum robia odborníci z Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave pod vedením prof. Dany Salamonovej z Katedry reštaurovania na základe metodiky Mestského ústavu ochrany pamiatok a Pamiatkového ústavu.
V súvislosti s ochranou tohto cenného originálu na vrchol kopca osadia kópiu a pôvodná plastika sa umiestni do kostola Panny Márie Snežnej na Kalvárii. Termín ukončenia prác je v júni tohto roku.
Na kompletné zreštaurovanie plastiky treba vyzbierať 180-tisíc korún. Doteraz sa vyzbieralo 50-tisíc.
(vaj)