BRATISLAVA. Páchateľov vandalizmu v Národnej prírodnej rezervácii Devínska Kobyla by po novom mali pomôcť odhaliť aj kamerové záznamy z fotopascí.
V rozhovore pre agentúru SITA to uviedla Katarína Durdovanská z Chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty.

Podľa nej sa na bratislavskej Devínskej Kobyle stretávajú ochranári s prípadmi vandalizmu pomerne často. Vandali nerešpektujú pravidlá správania sa v Národnej prírodnej rezervácii, poškodzujú jej oplotenie a ničia aj označenie rezervácie.
Správa Chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty sa preto rozhodla situáciu riešiť. „Strážcovia v lokalite vymenili pletivo a nainštalovali fotopasce. Tie by mohli páchateľov zachytiť a pomôcť pri ich odhalení,“ povedala Durdovanská.
Dodala, že návštevníci rezervácie často porušujú pravidlá správania sa na chránenom území. Na Devínskej Kobyle podľa nej dochádza aj k pošliapavaniu vzácnych rastlín či vyrušovaniu vtáctva.
„Oblasť sa nachádza v blízkosti ľudských obydlí, takže je často vystavovaná tlaku ľudí. Chodia sem turisti aj miestni obyvatelia. Niektorí sa chodia napríklad šmýkať po pieskový kopec Sandberg,“ priblížila.
Okrem oplotenia a fotopascí oblasť kontrolujú aj strážcovia. Často pritom spolupracujú aj s políciou.
Durdovanská dodala, že Správa Chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty po čase prehodnotí účinnosť zavedených opatrení. Ak by sa ukázalo, že nie sú dostatočné, ochranári zvážia ďalšie kroky.
Národná prírodná rezervácia Devínska Kobyla
- Národná prírodná rezervácia Devínska Kobyla patrí medzi najvýznamnejšie prírodné rezervácie na Slovensku. Na jej území žije niekoľko tisíc druhov živočíchov a množstvo druhov teplomilných rastlín.
- Na jednej z jej lokalít sa nachádza pieskovcový vrch Sandberg, ktorý pred 14 až 16 miliónmi rokov obmývalo more. Medzi najvýznamnejšie objavy v lokalite patria žraločie zuby, kosti veľrýb, nosorožcov, mastodontov či tuleňov.
- Na začiatku 20. storočia sa rakúskym bádateľom podarilo nájsť na Sandbergu pozostatky pliopitekov, vzdialených predkov človeka, ktorí žili pred 20 miliónmi rokov.
- Vo fosílnych pozostatkoch bol nájdený aj 11,5 centimetrový žraločí zub.
- Nálezy zároveň odhalili, že v lokalite Devínskej Kobyly žil najstarší doposiaľ nájdený druh tuleňov, čo znamená, že všetky tulene na svete pochádzajú odtiaľto.