Brána, ktorá zabraňovala autám dostať sa z hlavnej cesty do blízkosti čunovského jazera, je zlikvidovaná. Miesto nej osadili novú tesne pri jazere. FOTO SME - MIROSLAVA CIBULKOVÁ |
Brána, ktorá zabraňovala autám dostať sa z hlavnej cesty do blízkosti čunovského jazera, je zlikvidovaná. Miesto nej pracovníci Bratislavskej vodárenskej spoločnosti osadili novú - tá je však tesne pri jazere, takže teraz môžu autá prísť takmer až k brehu. Z príjemnej cestičky v chránenom areáli sa tak stalo parkovisko.
Čunovské jazero je v pásme hygienickej ochrany II. stupňa a je tu zakázané aj kúpanie. Na našu otázku, či sa s posunutím brány bližšie k jazeru nepriblížil aj zdroj možného znečistenia tesne k chránenej lokalite, odpovedala starostka Čunova, že bránu premiestnili zamestnanci vodární. "Že je to krok späť, bližšie ku zdroju, to určite vedia," dodala starostka Alžbeta Broszová.
Správcom pásma hygienickej ochrany a prevádzkarom zdroja je Bratislavská vodárenská spoločnosť. Hovorkyňa spoločnosti Jana Štulajterová na otázku, prečo bránu premiestnili, odpovedala, že pôvodné pásmo hygienickej ochrany bolo vytýčené pred vybudovaním vodného diela Gabčíkovo. "Po jeho napustení sa zmenil tok prúdenia podzemnej vody v podloží a vodárenská spoločnosť (vtedy ešte VaK Bratislava) požiadala o prehodnotenie ochranného pásma krajský úrad v Bratislave. Odbor životného prostredia vtedy vytýčil nové ochranné pásmo," hovorí Štulajterová a dodáva, že zaberá menšie územie ako predtým. Vodárenská podľa nej bránu presunula, pretože ju ničili vandali a umiestnila ju v súlade s nanovo vytýčeným ochranným pásmom. "K znečisteniu podzemnej vody by dôjsť nemalo v žiadnom prípade, lebo tok podzemnej vody už týmto územím neprúdi. To, či na cestu k jazeru majú mať povolený vjazd autá, je už v kompetencii správcu komunikácie."