Mestské časti sa nechcú vzdať výberu dane z nehnuteľností. Zhodli sa na tom starostovia mestských častí na piatkovom stretnutí svojho klubu. Rozhodli sa vo veci obrátiť priamo na ministra financií Ivana Mikloša. Daň chce od budúceho roka centrálne vyberať mesto. Zákon o decentralizácii, ktorý platí od januára, totiž určuje za správcu miestnych daní obce, a tento štatút má len hlavné mesto.
V januári 2006 prestane platiť výnimka zo zákona, podľa ktorej tento rok zdaňujú nehnuteľnosti mestské časti a budú si môcť nechať výnos na úrovni vlaňajška. Znamená to, že o rozdelení peňazí z daní by od januára rozhodovali mestskí poslanci. Na Bazovej ulici, kde predtým sídlila spoločnosť Odvoz a likvidácia odpadu, už vzniká centrálne daňové oddelenie. "Bude sa tu vyberať aj poplatok za odpady, ktorý doteraz malo v agende oddelenie životného prostredia," povedal hovorca primátora Milan Vajda.
Centrálny výber daní nie je podľa starostov prejavom približovania samosprávy k občanovi. "Obyvatelia odľahlých mestských častí budú musieť za vybavovaním chodiť do centra mesta," povedala hovorkyňa Nového Mesta Valéria Reháčková. Okrem toho výber daní od vzniku samosprávy v roku 1990 funguje dobre, tvrdia starostovia. Každá mestská časť má prepracovaný systém tak, že je schopná vybrať maximum. Daň z nehnuteľností patrí k najväčším zdrojom príjmu mestských častí. Starostovia preto navrhujú ponechať výber daní na mestských častiach.
Starostovia poverili starostu Nového Mesta Richarda Frimmela, aby oslovil ministra Miloša. Má ho požiadať, aby ministerstvo financií vrátilo správu miestnych daní do stavu, ktorý fungoval uplynulých pätnásť rokov. Po tom, čo stroskotali plány na Bratislavu ako samostatný kraj, vkladajú mestské časti nádej do nového zákona o Bratislave. Ten by mal doriešiť rozdelenie financií medzi mesto a jeho časti.
Úlohy mestských častí
Ponechať výber daní, teda prísun peňazí, žiadajú aj zastupiteľstvá mestských častí. Zdôvodňujú to tým, že mesto presúva na mestské časti úlohy, ktoré Bratislave ako obci ukladajú zákony. Okrem toho majú mestské časti aj originálne kompetencie, aj kompetencie prenesené od štátu. Medzi tieto úlohy patria základné a materské školy, školské jedálne, sociálna pomoc, civilná ochrana, stavebné konanie, správa ciest II. a IV. triedy, nakladanie s odpadmi, ochrana zelene, evidencia psov, najnovšie aj kontrola dodržiavania obmedzení fajčenia.