BRATISLAVA. Bratislavský samosprávny kraj spustil projekt deinštitucionalizácie zariadení sociálnych služieb. Vďaka tomu sa veľké domovy sociálnych služieb zmenia na menšie zariadenia rodinného typu.
Celkové náklady na dva podporené projekty sa pohybujú na úrovni 7,5 milióna eur. Informovala o tom hovorkyňa bratislavského kraja Lucia Forman.
Zmeny plánujú v Modre a Rači
“Deinštitucionalizácia je krokom vpred v oblasti poskytovania sociálnych služieb. Bratislavská župa sa dlhodobo na tento proces pripravovala a je jednou z prvých na Slovensku, ktorá prenáša víziu do reality. Zároveň vyčlenila z vlastného rozpočtu pol milióna eur, ktoré išli na nákup nehnuteľností. Je to síce finančne a kapacitne náročné, ale plánujeme v tom pokračovať aj pri ďalších župných zariadeniach. Klienti budú mať nielen komfortné bývanie v prirodzenejšom prostredí, ale aj kvalitnejšie sociálne služby,” uviedol predseda bratislavského kraja Juraj Droba.
Komplexná deinštitucionalizácia bude zabezpečená v Domove sociálnych služieb a Zariadení podporovaného bývania Merema v Modre.
Veľkokapacitné zariadenie bude nahradené tromi postavenými dvojdomami v Častej a Dubovej, debarierizovaným rodinným domom v Modre a zrekonštruovanými priestormi v Modre - Kráľovej spolu pre 50 klientov.
V prípade Domova sociálnych služieb a zariadenia pre seniorov v Rači ide o čiastočnú deinštitucionalizáciu, keďže príde k zrekonštruovaniu priestorov na Strelkovej 2.
Tie budú slúžiť minimálne 12 klientom, ktorým budú poskytovať ambulantnú službu a ďalším 24 klientom budú poskytovať pobytovú formu v novostavbe na Račianskej ale aj v zrekonštruovanej Strelkovej 2.
Obe zariadenia budú plne vybavené a prispôsobené individuálnym potrebám klientov. Celkové náklady na tieto dva podporené projekty sa pohybujú na úrovni 7,5 milióna eur.
Celý proces zaberie dva roky
Nové priestory a služby pre prijímateľov sociálnych služieb bude financovať župa z vlastných prostriedkov a s podporou Európskej únie prostredníctvom Integrovaného regionálneho operačného programu, ktorého riadiacim orgánom je ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka.
Zástupcovia bratislavského kraja i partnerských inštitúcií v stredu slávnostne poklepali základný kameň budúcich zariadení sociálnych služieb. Celý proces by mal trvať dva roky a v praxi to bude znamenať osobnejší kontakt a prístup ku klientom v menších komunitách.
Deinštitucionalizácia znamená nahradenie kapacitne veľkých domovov sociálnych služieb malými komunitami prijímateľov sociálnych služieb. Tie budú rešpektovať ich individuálne potreby a zároveň budú prirodzenou súčasťou väzieb a sociálnych vzťahov v ich prirodzenom prostredí.
„Zjednodušene prináša plynulú zmenu troch princípov – prostredia, prístupu a prijatia. Prostredia preto, lebo klienti budú mať viac životného priestoru. Prístupu samých seba k životu. Oni sami sa budú rozhodovať, kedy budú oddychovať alebo raňajkovať, nie podľa daného plánu zariadenia. Potom je tu prijatie klientov spoločnosťou, nakoľko ich viac začleníme do komunity. Všetko bude pod drobnohľadom profesionálov, takže sociálna a zdravotná starostlivosť bude zabezpečená v plnej miere, ale klienti budú samostatnejší a viac zainteresovaní do komunitného života,“ priblížila riaditeľka úradu bratislavského kraja Patrícia Mešťan.