„Prejdete most: Na jednej strane parkovisko, na druhej nič,“ uvádza sa na internetovej stránke projektu Nové Lido.
Aké rôznorodé a hodnotné je toto nič sa mohli dozvedieť v polovici júla účastníci komentovanej prechádzky územím medzi Starým mostom a Mostom Apollo s historikom architektúty Petrom Szalayom.
Bola súčasťou širšieho cyklu nazvaného Seminár urbánnej imaginácie, ktorý organizuje sieť občianskych združení tranzit.sk.
Seminár urbánnej imaginácie
- je to projekt siete občianskych združení tranzit.sk v spolupráci s Oddelením architektúry Historického ústavu SAV
- komentovaná prechádzka Staré Lido bola prvá z pripravovanej série komentovaných prechádzok a intervencií, ktoré priestor, kde štvrť Nové Lido má vyrásť, zmapujú z rôznych perspektív a poukážu na jeho bohatosť a význam
Jeho cieľom je prispieť k diskusii ako by Nové Lido malo vyzerať ako aj o témach ako je právo na mesto či jeho rozvoj.
„Toto územie ma veľmi fascinuje, napriek tomu, že sa tu nenachádzajú ani architektonické skvosty ani objekty dôležité pre Bratislavu. Ale je to územie, ktoré je z hľadiska histórie a plánovania mesta veľmi významné,“ povedal Szalay z Historického ústavu SAV na úvod.
Je plné zaujímavých napätí a rozvojového potenciálu, ale zároveň je to jedno z najhodnotnejších lokalít Bratislavy z hľadiska prírody a klimatických vlastností celého mesta.
Podľa neho je táto časť mesta jednou z najcentrálnejších v Bratislave.
Plánovači mesta a urbanisti si to uvedomujú už približne jedno storočie. Dodnes sa však sny, vízie a plány ako tu vytvoriť pravobrežné centrum Bratislavy nepodarilo zrealizovať.
Za to si však udržalo nekomerčný charakter a poskytuje útočisko mnohým živočíchom, rastlinám a vzácnym lužným ekosystémom, ale aj záhradkárom, športovým klubom a bezdomovcom.

Najprv skrotili Dunaj
Pôvodne sa tu nachádzala typická krajina lužných lesov s množstvom ramien pravidelne sa vylievajúceho sa Dunaja.
„Bol to živel, ktorý nedovoľoval permanentné osídlenie tohto územia,“ pripomenul Szalay.