BRATISLAVA. Starosta Bratislavského Ružinova Martin Chren zverejnil najnovšie výsledky rozboru podzemných vôd v okolí mestskej časti.
"Prvý test vody zo studne na Vietnamskej ulici, ktorý sme si objednali, ukázal že je v poriadku. Kontaktoval som ministra životného prostredia, ktorý náš úrad spojil so Štátnym geologickým ústavom Dionýza Štúra. Ten má na území Ružinova vrty, v ktorých priebežne monitoruje kvalitu podzemných vôd," uvádza starosta na sociálnej sieti a dodáva, že prieskumné vrty tohto inštitútu potvrdili aj vážnu kontamináciu v okolí Istrochemu.
Kontrola štyroch vrtov
Štátny geologický ústav má na území Ružinova štyri vrty a kvalitu podzemnej vody monitoruje niekoľko rokov.

"Jeden sa nachádza v Masarykovej kolónii (Trnávka, neďaleko podjazdu na Vrakunskú a Martinského cintorína), druhý pri križovatke Rožňavskej a Galvaniho, tretí pri Zlatých pieskoch (medzi Technickou ulicou a oblasťou Mokráň - Záhoň) a štvrtý pri tzv. vrakunskej skládke," uvádza starosta a dodáva, že niekoľko rokov skúmania podzemných vôd v dvoch vrtoch - pri Martinskom cintoríne a pri Mokráni - Záhoň, nepreukázalo koncentrácie látok, ktoré by ohrozovali kvalitu podzemných vôd.
"V prípade vrtu neďaleko Istrochemu (križovatka Galvaniho/ Rožňavská) sa počas sledovania v rokoch 2015 - 2019 zistili zvýšené obsahy tzv. TOC (celkový organický uhlík)," uvádza starosta a dodáva, že jedenkrát v roku 2015 sa zistilo aj prekročenie prípustnej hodnoty pre chlórbenzén, v nasledujúcich rokoch sa však nepotvrdilo.
"Ostatné hodnoty boli zistené v stopových koncentráciách, kde neprekračovali úroveň, keď by priamo hrozilo poškodenie zdravia alebo životného prostredia," vysvetlil starosta a dodal, že takéto znečistenie môže pochádzať z Istrochemu, ale aj z inej činnosti, ktorá s ním nesúvisí.
"Podľa odborníkov výsledky testov z tohto vrtu nie sú zatiaľ dôvodom na to, aby sme požiadali hygienu o zákaz používania studní v tejto lokalite," doplnil Chren.
Znečistenie pri skládke vo Vrakuni
Zrejme najviac kontaminovaný vrt zo všetkých, ktoré boli v Bratislave robené, sa podľa Chrena nachádza pri vrakunskej skládke.
"Výsledky analýz vzoriek podzemných vôd potvrdili prekročenie intervenčných hodnôt pre chloridy v roku 2015 a 2019 a pre 1,1,2,2-tetrachlóretén v roku 2018 a 2019," uvádza starosta a dodáva, že ide o karcinogénne látky a otrávený mrak podzemných vôd sa šíri smerom na Vrakuňu.
"Vo Vrakuni je preto zakázané používať vodu zo studní aj na polievanie záhrad, a naozaj dúfam, že to nikto nerobí," uzavrel.