BRATISLAVA. Bratislavské Staré Mesto nesúhlasí s návrhom ideového zámeru Hrobu neznámeho vojaka, ani s jeho umiestnením v parku pri Úrade vlády SR, kde sa v súčasnosti nachádza socha Mareka Čulena.
Žiada preto zrušenie predmetného uznesenia Úradu vlády SR a alokované financie vo výške 820 000 eur navrhuje investovať napríklad do dôstojnejšieho oplotenia Grassalkovičovej záhrady za Prezidentským palácom v Bratislave.
Také je stanovisko mestskej časti, ktoré v stredu schválili miestni poslanci a o ktoré požiadal Metropolitný inštitút Bratislavy (MIB).
Nedôstojné miesto
Miesto, kde by sa mal podľa pôvodného zámeru Hrob neznámeho vojaka vybudovať, považuje samospráva za nedôstojné a nereprezentatívne.
Podľa poslanca Petra Osuského by predstava parčíka na rozhraní električkovej a trolejbusovej trate vyhovovala skôr pieskovisku či preliezačkám, nie však dôstojnému miestu na uctenie padlých.
"Keď sa zamyslím nad susednými krajinami a nad úctou tým, ktorí položili životy, tak Národný pamätník na Vítkove v Prahe, Víťazný oblúk v Paríži, ale aj pamätník Neue Wache v Berlíne či Hrob neznámeho vojaka na Divadelnom námestí vo Varšave sú dôstojné miesta," povedal Osuský.
Miesto na Slavíne
Mestská časť sa však nebráni diskusii o tom, kde by slovenská metropola mohla takéto pietne miesto vybudovať. Za najdôstojnejšie miesto považuje Slavín, ktorý sa v súčasnosti rekonštruuje.
"Keď sa konečne po rokoch upraví centrálna hala pamätníka a otvorí sa pre verejnosť, nie je nič prirodzenejšie a normálnejšie, aby sme do haly umiestnili večný plameň na pamiatku všetkých neznámych vojakov, ktorí položili životy v zápase o dobrú vec, vrátane tohto neznámeho vojaka," poznamenal Osuský s tým, že práve toto miesto bude aj pri zahraničných delegáciách "postavené na úroveň ostatných krajín".
Symbol patriotizmu a heroizmu
Návrh na vybudovanie Hrobu neznámeho vojaka schválila vláda vlani v apríli. Podľa Ministerstva obrany SR, ktoré návrh predložilo, má byť symbolom patriotizmu a heroizmu občanov Slovenska. Protokolárne miesto má byť zriadené v parku pri Úrade vlády SR v bratislavskom Starom Meste.
Vybudovanie pietneho miesta má byť financované z rezervy vlády SR, na tento zámer vyčlenila 820 000 eur.
Vo výslednej podobe má byť súčasťou hrobu jeden z hlavných symbolov vojenskej symboliky SR - vztýčený blatnický meč, teda meč karolínskeho typu z prvej polovice deviateho storočia, ktorý patril slovanskému veľmožovi z Turčianskej Blatnice.
Projekt je v súčasnosti pripravený na vyhlásenie architektonickej súťaže.
Rezort obrany očakáva dohodu
Ministerstvo obrany SR je presvedčené, že sa v hlavnom meste podarí nájsť spoločné riešenie na zabezpečenie dôstojného miesta pre Hrob neznámeho vojaka, uviedla hovorkyňa rezortu Martina Kovaľ Kakaščíková.
"Vzhľadom na to, že toto pietne miesto má byť pamiatkou na všetkých, ktorí padli v boji za vlasť, a má slúžiť na celoštátne protokolárne aktivity, sme presvedčení, že s vedením mesta a tiež vládou SR sa podarí nájsť spoločné riešenie, ako zabezpečiť pre Hrob neznámeho vojaka dôstojné miesto," skonštatovala Kovaľ Kakaščíková.
Rozhodnutie poslaneckého zboru mestskej časti rezort rešpektuje.
Na otázku, či sa budú zaoberať prípadným zrušením predmetného uznesenia, respektíve realokovaním financií, keďže Staré Mesto navrhuje využiť peniaze radšej na dôstojnejšie oplotenie Grassalkovichovej záhrady za Prezidentským palácom, odbor neodpovedal.
Bez odpovede zostala tiež otázka, či by vhodnejším miestom na vybudovanie pietneho miesta neboli priestory rekonštruovaného Slavína.
"Ďalšie kroky by teraz malo urobiť hlavné mesto SR Bratislava," poznamenal tlačový a informačný odbor.