BRATISLAVA. Ak bývate v Ružinove a každý deň chodíte okolo budovy Kerametal a chceli by ste vedieť, ktorý architekt ju navrhol, odpoveď nájdete vo vreckovom sprievodcovi modernou architektúrou Bratislavy zo série C20 s podtitulom Funkčné mesto.
Vyšiel spolu s ďalším bratislavským dielom Moderné centrum túto jar vo vydavateľstve Archimera.
„Obyvatelia Bratislavy nepatria medzi silných lokálpatriotov, zväčša sa viac tešia z návštev susedných metropol než poznávania vlastného mesta. Aj hlavné mesto Slovenska však ponúka mnoho neobjaveného, stačí len zmeniť smer a uhol pohľadu,“ píše sa v úvode oboch bedekerov.
Prvý z nich je venovaný centru mesta a druhý objektom mimo centra. V každom z nich čitatelia nájdu 50 stavieb, ktoré dokladajú uvažovanie o architektúre v priebehu minulého storočia.

Cieľom autorov, architekta Martina Zaičeka a historika architektúry Petra Szalaya, bolo vytvoriť ako aj posilniť puto medzi obyvateľmi a prostredím, v ktorom sa pohybujú a žijú.
„Stačí byť iba zvedavý a zaujímať sa o budovy, ktoré nás obklopujú. Proste si dať čas a vnímať ich architektúru,“ hovorí Zaiček, a odporúča pristaviť sa napríklad pri komplexe obchodného domu Prior a hotela Kyjev na Kamennom námestí.
„Napriek jeho ošarpanosti a absencii starostlivosti sa na ňom ešte stále dá odčítať jeho kvalita, napríklad v práci s kameňom či v tom ako je krásne formovaný.“
Modernizmus v Bratislave
Minulé storočie bolo storočím testov, kedy sa skúšali nové formy architektúry v štýle, ktorý sa dnes nazýva modernizmus. Jeho korene siahajú do 20. rokov 20. storočia.
Bol umeleckým a súčasne filozofickým smerom, ktorý výrazne formoval európsku spoločnosť, meniacu sa v dôsledku rapídnej modernizácie spojenej s rozvojom priemyslu, technológií, populačnou expanziou a rastom miest.