BRATISLAVA. Riešenie environmentálnych záťaží v areáli a blízkosti bratislavského Istrochemu má v rukách ministerstvo životného prostredia.
Pre agentúru SITA to uviedla predsedníčka občianskeho združenia Za našu vodu Annamarie Velič.
Hra o čas
Peniaze na odstránenie starých environmentálnych záťaží by malo nájsť vo Fonde Obnovy Európskej únie, o ktorom sa v týchto dňoch rokuje. Podľa Velič hrá Slovensko v prípade Istrochemu o čas.

Najdôležitejším prvým krokom však bude vykonanie dôsledného a plošného hydrogeologického prieskumu.
„Dôležité je konečne navrhnúť a urobiť plošný monitoring celej východnej a juhovýchodnej časti Bratislavy s dôrazom na kontaminanty z daného blízkeho zdroja. Prieskum musí zahŕňať aj samotný Žitný ostrov, aby sme vedeli, či a ako ďaleko prenikla kontaminácia dovnútra našej zásobárne pitnej vody. A najmä aby sme vedeli na takýto stav rýchlo reagovať a zachrániť vodné zdroje, ktoré dnes zásobujú takmer štvrtinu Slovenska a dlhodobo môžu zásobiť celé Slovensko,“ povedala Velič.
Občianske združenie Za našu vodu považuje celú situáciu s ohľadom na zdravie obyvateľov za vážnu.
Podľa jeho predsedníčky sa obyvatelia lokalít v blízkosti Istrochemu združenia často pýtajú, na prítomnosť akých látok majú dať otestovať svoje studne. „Studničná voda v okolí závodov Istrochemu, ale aj v iných častiach Bratislavy môže byť kontaminovaná rôznymi látkami. To spektrum je veľmi široké, lebo aj výrobné portfólio v Istrocheme bolo široké a často sa menilo,“ ozrejmila Velič.
Envirorezort by mal podľa nej preveriť zmluvu medzi Agrofertom a štátom a pozrieť sa na to, aké podmienky sú v zmluvách uvedené pre prípad starých envirozáťaží.
Budaj: Zodpovednosť by mal niesť Agrofert
Minister životného prostredia Ján Budaj je presvedčený, že zodpovednosť za odstránenie starého znečistenia by mal niesť samotný znečisťovateľ, teda firma Agrofert, ktorej závody Istrochem patria.
„Pokiaľ je nám známe, zatiaľ nebolo určené zodpovedné ministerstvo, s ktorým by sa dalo o veci jednať. Sme určite na také budúce jednania pripravení, ale predpokladať ich výsledky je v tejto chvíli predčasné. Určite sa budeme správať konštruktívne, rozhodne nebudeme brániť vo vstupe na naše pozemky,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca Agrofertu Karel Hanzelka.
Na znečistenie podzemnej vody v lokalitách blízkych Istrochemu upozornilo občianske združenie Za našu vodu v januári, kedy rozbory vody potvrdili prítomnosť nebezpečných látok desaťnásobne prekračujúcich normy.
Na začiatku júna upozornili členovia mimoparlamentnej strany Spolu Erik Baláž a Tamara Stohlová na utajený geologický prieskum, ktorý preukázal znečistenie pôdy chemickými látkami priamo v areáli závodu Istrochem.
Na tlačovej konferencii 9. júla strana informovala, že rozbor vody odobranej zo studne v blízkosti Istrochemu preukázal 199-násobné prekročenie povolených limitov pesticídov.
Predseda strany Juraj Hipš oznámil, že vo veci podávajú trestné oznámenie na neznámeho páchateľa.