Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →
BRATISLAVA. Všetky testy na prítomnosť nového koronavírusu zo vzoriek odpadovej vody v desiatich čistiarňach spravovaných Bratislavskou vodárenskou spoločnosťou (BVS) v Bratislavskom i Trnavskom kraji skončili s negatívnym výsledkom.
"Sme radi, že okrem preventívnej informácie pre potreby BVS môžeme ešte viac upokojiť aj verejnosť, keďže nulová prítomnosť nového koronavírusu vo vzorkách odpadových vôd veľmi pravdepodobne potvrdzuje minimálne rozšírenie choroby medzi obyvateľstvom," uviedol generálny riaditeľ bratislavských vodárov Peter Olajoš.
Experti Bratislavskej vodárenskej spoločnosti odobrali vzorky odpadovej vody z čistiarní odpadových vôd v Devínskej Novej Vsi, Holíči, Modre, Petržalke, Pezinku, Senci, Senici, Skalici, Šaštíne-Strážach a Bratislave-Vrakuni. Takisto nechali otestovať aj tri vzorky odpadových kalov.
Testovanie zabezpečili laboratóriá súkromných spoločností i Fakulta chemickej a potravinárskej technológie Slovenskej technickej univerzity Bratislava. Na projekte spolupracuje aj hlavné mesto Bratislava prostredníctvom svojich odborníkov.
Aj keď sa doteraz nepotvrdil prípad prenosu SARS-CoV-2 prostredníctvom odpadovej vody, v zahraničí prebiehajú rôzne experimenty, ktoré pomocou zisťovania prítomnosti fragmentov koronavírusu SARS-CoV-2 v týchto vodách sledujú nakazenie celej populácie.
Na celoeurópskej aktivite a vývoji metódy, ktorá pomáha detekovať vírus v odpadových vodách, spolupracujú aj vedci z bratislavskej STU.
"Je to nová metóda v prípade Covid-19, no v minulosti bola použitá pri detekcii drog či iných ochorení," priblížil člen permanentného krízového štábu Robert Mistrík. "Cieľom je schopnosť detekovať prostredníctvom tejto metódy prítomnosť koronavírusu v prostredí komunít či celých sídlisk a promptne tak zachytiť prípadný nástup ďalšej vlny nákazy," ozrejmil vedec a biochemik.
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk?