Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →
BRATISLAVA. Bratislavské Nové Mesto znova sprístupnilo Kuchajdu, Park Jama aj lanovku na Kamzík.
Mestská časť o opätovnom sprevádzkovaní obľúbených rekreačných miest informovala na svojej internetovej stránke.
Dodržiavanie bezpečnostných opatrení
Prírodný areál Kuchajda a športpark Jama opätovne otvorili v piatok 1. mája. Od soboty je spustená aj prevádzka obľúbenej lanovky na trase Železná Studnička - Kamzík.
Podmienkou návštevy týchto rekreačných areálov je dodržiavanie bezpečnostných opatrení.
Prírodný areál Kuchajda a športpark Jama boli dočasne zatvorené z dôvodu mimoriadnych opatrení od polovice marca.
"Do areálov je možné vystúpiť iba s ochranným rúškom a návštevníci musia medzi sebou dodržiavať bezpečné vzdialenosti a hygienické podmienky," upozorňuje Nové Mesto.
Naďalej platí zákaz využívať detské ihriská a vykonávať kontaktné športy. Na dodržiavanie povinností dohliadajú mestskí a štátni policajti, hasiči a dobrovoľníci mestskej časti. Kuchajda aj Jama sú otvorené každý deň od 8:00 do 20:00.
"Od soboty 2. mája je pre verejnosť opäť v prevádzke aj lanová dráha Železná studnička - Kamzík," informuje Nové Mesto.
Lanovka je v prevádzke celoročne od štvrtka do nedele a počas štátnych sviatkov od 10:00 do 18:00. Pri jej návšteve platia rovnako bezpečnostné opatrenia.
Vylovili pneumatiky aj kuchynské nádoby
Pneumatiky, kuchynské nádoby, ale aj mikrovlnku či množstvo nebezpečných odtrhnutých rybárskych vlascov a háčikov vytiahli potápači pri čistení prírodného kúpaliska Kuchajda v bratislavskom Novom Meste.
"Pracovníci oddelenia životného prostredia mestskej časti a EKO-podniku VPS v spolupráci s dodávateľskou organizáciou Octopus urobili maximum, aby po opätovnom sprístupnení verejnosti boli priestory prírodného areálu čisté a bezpečné," informuje mestská časť na svojej webovej stránke.
Pri povrchovom čistení vyzbierali predovšetkým plastové poháre a fľaše, sklenené poháre či drevené obloženie z rozpadajúcej sa reštaurácie. Na dne jazera sa odpad nachádzal najmä pod mólom a v jeho okolí.
Nebezpečného, najmä kovového a často aj ulitníkmi pokrytého odpadu, vytiahli potápači z vody v objeme približne jedného metra kubického.
"Išlo o kovové armatúry, kuchynské nádoby, pneumatiky z auta, sklenené fľaše, igelitové vrecká, dokonca i mikrovlnnú rúru. Podobnú mikrovlnku sme našli a odstránili už v minulom roku. Zdá sa, že majiteľ zrušeného bufetu pri jeho likvidácii všetko nahádzal do jazera," skonštatoval Tomáš Rácz zo spolku Octopus s tým, že z plážovej časti areálu odstránili aj množstvo sklenených obalov.
Potápači vytiahli z vody aj niekoľko uhynutých rýb, bol to však úhyn v prirodzenej miere.
Vážnym problémom podľa nich je však množstvo odtrhnutých rybárskych vlascov a háčikov. Ide o drobný a nenápadný materiál, ktorý napriek veľkej snahe nie je možné vyčistiť úplne, a o to je nebezpečnejší.
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- Sledujte priebeh pandémie koronavírusu minútu po minúte
- Vývoj počtu nakazených a mapa šírenia koronavírusu na Slovensku
- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť?
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk?