Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →
BRATISLAVA. Mesto Bratislava prijalo sériu opatrení v siedmich zariadeniach pre seniorov, ktoré prevádzkuje a kde je umiestnených vyše 1150 klientov. Má vypracované krízové plány, vytvorené karanténne i infekčné priestory.
Magistrátu však chýbajú zo strany štátu jednoznačné postupy v otázke testovania seniorov v zariadeniach na ochorenie Covid-19.
V piatok o tom informoval primátor Bratislavy Matúš Vallo s tým, že už nemôžu čakať na štát a rozhodli sa začať testovať klientov i personál vo svojich zariadeniach po vlastnej línii.
Pomohli k tomu aj súkromné firmy, ktoré mestu darovali 1500 testov.
Otestujú len ľudí s podozrením na nákazu
Vallo tvrdí, že najväčší chaos a rozporuplné informácie zo strany vlády prichádzajú v súvislosti s testovaním na Covid-19.

"Stále nemáme od štátu jasné inštrukcie. My však už nemôžeme čakať a máme premyslené cielené testovanie. Začíname v týchto dňoch. Testovanie môže znížiť riziko nákazy o 30 až 40 percent," skonštatoval primátor.
Poukázal na situáciu z uplynulých dní, keď v dvoch mestských zariadeniach pre seniorov zaznamenali u niektorých klientov zvýšenú telesnú teplotu. "Neboli sme schopní ich s pomocou štátu otestovať. Museli sme si poradiť sami a pacientov sme dali otestovať," uviedol.
Tieto zariadenia dali do karantény a personál v službe zostal v práci, až kým neprídu výsledky testov.
Vallo podotkol, že Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky hlavné mesto informoval, že nevie zabezpečiť mobilný odber ležiacim pacientom priamo v zariadeniach.
Pre to, aby mohlo hlavné mesto testovať seniorov i personál v zariadeniach po vlastnej línii, už zaškolilo aj zdravotné sestry, aby mohli robiť stery.
"Testovať budeme sami podľa protokolu a spôsobu, ktorý máme aj s pomocou epidemiológa pripravený," poznamenal Vallo s tým, že testovaní nebudú všetci seniori a personál v zariadeniach, ale tí, u ktorých je podozrenie na Covid-19.
Pripravili karanténne priestory
Hlavné mesto už pripravilo aj karanténne priestory v zariadeniach opatrovateľskej služby na Sekurisovej a na Konvalinkovej ulici.
"Máme pripravené aj izolačné zóny, kde budú okamžite presunutí klienti s podozrením na Covid-19. Každé zariadenie má krízový plán," deklaruje Vallo.
Bratislava ešte pred prvým potvrdeným prípadom nákazy na Slovensku v zariadeniach pre seniorov prijala sériu opatrení, napríklad tam obmedzila návštevy, skupinové aktivity, zabezpečila ochranné prostriedky, preškolila personál, zmenila režim vychádzok a prijímania nových klientov či klientov prichádzajúcich z nemocníc.
Seniorom i personálu sa na dennej báze meria telesná teplota a prijali sa aj ďalšie opatrenia.
"V troch menších zariadeniach zvažujeme prejsť na týždennú rotáciu služieb opatrovateliek. Opatrovateľky budú týždeň vkuse v zariadení, bez toho, aby vyšli von," podotkol primátor.
Táňa Sedláková z bratislavskej mestskej sekcie sociálnych služieb tvrdí, že mesto je pripravené v zariadeniach zamedziť možnosti vzniku nákazy, ale nachystané je aj na situáciu, ak by sa tam Covid-19 potvrdil.
"Máme presné protokoly postupu. No nebudeme to schopní zabezpečiť v momente, ak nám regionálny úrad verejného zdravotníctva nebude deň dvíhať telefón, ako sa stalo vo štvrtok. Boli sme odkázaní sami na seba," poznamenala.
Úrad kritiku odmieta
Regionálny úrad verejného zdravotníctva Bratislava nemá podľa hovorkyne Bratislavy Kataríny Nosálovej v pôsobnosti zabezpečovanie, a už vôbec nie operatívne, testovania klientov zariadení sociálnych služieb či akýchkoľvek iných osôb.
Podľa hovorkyne to nemá úrad v náplni, nemá na to kompetencie, vlastné sily a ani prostriedky.
RÚVZ Bratislava tvrdí, že zabezpečovanie testovania manažuje Národné centrum zdravotníckych informácií, pričom podľa úradu treba otvorene povedať, že systém "domácich" odberov stále efektívne nefunguje.
"Keďže zdravotná záchranná služba od štvrtka minulého týždňa na území Bratislavského kraja s touto činnosťou prestala. Uvedené je neustále pripomienkované aj tunajším úradom v smere k nadriadenému orgánu, respektíve orgánom krízového riadenia," uviedla Nosálová.
Na kritiku, že na RÚVZ Bratislava vo štvrtok pracovníkom hlavného mesta nebrali telefón, uviedla, že úrad je prichádzajúcimi telefonátmi totálne preťažený a pri súčasnom nedostatočnom počte pracovníkov, ak by sa vybavovali všetky telefonáty, nebol by absolútne žiadny časový priestor na akúkoľvek dôležitejšiu činnosť.
"Tú v súčasnej situácii musí RÚVZ operatívne a zo zákona vykonávať (epidemiologické šetrenia, nariaďovanie karanténnych opatrení, súvisiaca administratíva a podobne)," podotkla Nosálová.
S bratislavským magistrátom, ako tvrdí, priebežne komunikujú, aj keď pripúšťa, že na nie všetky telefonické volania dokážu operatívne zodpovedať.
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk?
- Funguje ochrana pomocou rúšok a respirátorov?