Zato sa podarilo zachytiť nový subtyp vírusu chrípky – z hlásenia MUDr. Evy Gibalovej, praktickej lekárky pre deti a dorast zo Zdravotného strediska na Strečnianskej 13.
MUDr. Gibalovej sa takýto počin podaril už aj pred dvoma-tromi rokmi. O chrípke hovorí: „Mnohí, ktorí teraz ležia v posteli, trápia sa s teplotami, nádchou a kašľom, majú zrejme ochorenie podobné chrípke, ale laboratórne by sa u nich ťažko dokázal vírus chrípky. Pre chrípku je typický prudký nástup vysokých horúčok, bolesti celého tela a kašeľ. Nádcha sa na začiatku objavuje zriedka, nastupuje až sekundárne.“ Dodala, že chrípka sa vždy lieči bez antibiotík, podľa príznakov. Podľa nej je evidentné, že pri zmene počasia, najmä pri náhlom oteplení, sa zvýšený výskyt chrípky dá očakávať.
Pacientom, u ktorého sa MUDr. Eve Gibalovej podarilo zachytiť nový subtyp chrípky typu B, bol 15-ročný chlapec. „Mal typické prejavy chrípky. Prišiel ráno, takže sme mu mohli hneď urobiť výter z nosa a nosohltana a odobrať krv. Laboratórium diagnózu potvrdilo,“ povedala. „Aby bol záver jednoznačnejší, treba odobrať kontrolnú vzorku znova o sedem až desať dní, s čím pacient i jeho matka súhlasili,“ vysvetlila.
Aký význam má objavenie nového subtypu? „Pre samotného pacienta už význam nemá. Keď sa dozvieme výsledky, je už zvyčajne zdravý. Má to však význam pre výskum chrípky a pre výrobu očkovacej látky na budúci rok, pretože vždy sa očkuje predpokladaný typ chrípky, ktorý by sa mohol v danom období vyskytovať,“ vysvetlila MUDr. Eva Gibalová. Ak v tomto roku začne stúpať počet ochorení na chrípku typu B, v budúcom roku tomu prispôsobia výrobu očkovacej látky. „Súčasne to má význam aj pre klinikov – na zmapovanie komplikácií, ktoré so sebou ten-ktorý typ chrípky nesie,“ upresnila.