BRATISLAVA. Mesto Bratislava požiadalo hlavného hygienika Slovenskej republiky o stanovisko, ako postupovať pri nakladaní s komunálnymi odpadmi u osôb, ktoré sú v domácej povinnej karanténe v súvislosti so šíriacim sa novým koronavírusom a ochorením COVID-19.
Dôvodom podľa magistrátu je, že súčasná platná právna úprava neupravuje spôsob, ako nakladať s odpadmi počas mimoriadnej situácie. TASR o tom informoval hovorca Bratislavy Peter Bubla.
Kým obdrží mesto Bratislava oficiálne vyjadrenie hlavného hygienika, žiada ľudí v karanténe, prípadne s podozrením na nákazu, aby sa riadili jej určenými pravidlami, ako narábať s odpadom z domácnosti.
Žiada, aby odpad, ktorý vzniká v domácnosti takýchto ľudí, vkladali do plastového vreca na odpadky a po naplnení ho riadne zviazali. "Po naplnení vrece s odpadom vložili do druhého vreca, a takto uložený odpad držali doma, kým nie sú známe výsledky testov, alebo kým nebude odpad takto uložený najmenej 72 hodín," spresnil Bubla.
Až po uplynutí 72 hodín či po oznámení negatívnych výsledkov testov by mali podľa mesta umiestniť odpad do zberných nádob.
"Takýmto nakladaním s potenciálne infekčným odpadom zabránime, aby do kontaktu s ním prišli ďalšie osoby, vrátane zamestnancov spoločnosti Odvoz a likvidácia odpadu, ktorí zabezpečujú jeho zvoz," vysvetlil Bubla.
Koronavírus SARS-CoV-2
Najnovšie poznatky a informácie o ochorení Covid-19 a novom koronavíruse SARS-CoV-2, ktorý mal prvotné ohnisko nákazy v čínskom meste Wu-chan.
- 25 otázok a odpovedí o Covid-19: všetko čo potrebujete vedieť o nákaze a prevencii
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk a obmedzením dotykov tváre
- Ako si správne umývať ruky
- Čo sú to vírusy a ako sa šíria?
- Ako sa vírusy prenášajú zo zvierat na ľudí?
- Funguje ochrana pomocou rúšok a respirátorov?
- Prečo WHO vyhlásila globálny stav núdze?
- Kto sú to superprenášači?
- Ako sa nový koronavírus rozšíril vo svete? (graf)
- Čo ak 2019-nCoV nezmizne? Dva možné scenáre spolužitia ľudstva a vírusu