BRATISLAVA. Hlavné mesto Bratislava pripravuje opatrenia v súvislosti s možným šírením koronavírusu.
Napriek tomu, že na území Slovenska koronavírus potvrdený nebol, bratislavský magistrát vydal pokyn na pripravenosť krízového štábu, ktorý bude zriadený na základe pokynu trvalého krízového štábu zriadeného na celoštátnej úrovni.
Magistrát vyzýva na rozvahu
Vedenie mesta vydalo pokyn na kompletnú dezinfekciu všetkých vozidiel mestskej hromadnej dopravy a pokyn na nákup hygienických a dezinfekčných prostriedkov pre zamestnancov, ktorí prichádzajú do priameho kontaktu s občanmi.

Opatrenie sa súčasne budú uplatňovať aj v sociálnych zariadeniach v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta - zariadeniach pre seniorov a nocľahárňach. Mesto tiež vydalo pokyn na obmedzenie návštev v týchto zariadeniach.
Bratislavská vodárenská spoločnosť (BVS) je pripravená v prípade potreby spustiť krízový režim, ktorý má nastavený s úradom verejného zdravotníctva, a je pripravená riešiť postupy ošetrovania vody a prístupu k vodným zdrojom.
Spoločnosť Odvoz a likvidácia odpadu (OLO) nastavuje pravidelný odvoz odpadu za akéhokoľvek bezpečnostného režimu a Slovenský plynárenský priemysel (SPP) distribúcia je pripravený v prípade potreby zaistiť nepretržitú funkčnosť plynárenského dispečingu a poruchovú službu.
Magistrát hlavného mesta považuje za dôležité správať sa adekvátne k aktuálnej situácii a nepodliehať predčasnej panike.
Vedenie mesta je v neustálom kontakte s odborníkmi, Ministerstvom zdravotníctva SR, Ministerstvom zahraničných vecí a európskych záležitosti.
Príznaky koronavírusu treba hlásiť telefonicky
Občanom, ktorí sa vrátili zo zasiahnutých oblastí sa odporúča kontrolovať zdravotný stav počas inkubačnej doby – 14 dní po návrate, dôkladná hygiena rúk, zvýšená dezinfekcia povrchov, kašľať a kýchať do papierových vreckoviek a obmedziť návštevy priestorov s vyšším počtom ľudí.
Ak sa počas 14 dní objavia príznaky ako horúčka, kašeľ, problémy s dýchaním či bolesť hlavy, odporúča sa kontaktovať lekára alebo lekársku pohotovostnú službu telefonicky a informovať ich o pobyte v rizikovej oblasti.
V prípade, ak má lekár podozrenie z nákazy, odošle pacienta na infektologické pracovisko, kde určí ďalší postup liečby.
Úrad verejného zdravotníctva SR odporúča zvážiť občanom Slovenskej republiky cestovať do krajín s výskytom koronavírusu.
Vystavia sa tak riziku nakazenia a môžu byť prameňom nákazy pre ďalšie osoby.