V Štefánke spomínali (zľava) Jozef Bžoch, Ľubomír Feldek, syn Jána Smreka Ivan Čietek a Tibor Bártfay. FOTO PRE SME - PETER PROCHÁZKA |
Od opätovného otvorenia Štefánky v marci tohto roku sa tu v utorok po prvýkrát stretli sochár a výtvarník Tibor Bártfay, spisovateľ Ľubomír Feldek a s podstatným omeškaním aj literárny vedec a bývalý minister Rudolf Chmel, aby si pripomenuli slávnu minulosť povestného miesta. Na desiatky príbehov spätých s jednou z najznámejších bratislavských kaviarní sotva mohli stačiť dve hodiny.
"Tu ste mohli spoznať celú modernu," rozpamätal sa Bártfay a prirovnal Štefánku k parížskemu Montparnassu. Za drevenými stolmi sa tiež podpisovali manifesty, písali básne a články, debatovalo o recenziách.
Publicista Miro Procházka sem chodil vyhrávať šachové partie, literárny kritik Jozef Bžoch sa tu stretával s Miroslavom Válkom a pri víne sa tu Bártfay spriatelil s básnikom Jánom Smrekom, štamgastom kaviarne, ktorému "patril" stôl s výhľadom na Palisády. "Janko tu písaval svoje básne, on je symbolom Štefánky," povedal sochár. Spontánne sa rozhodol venovať kaviarni portrét Smreka, ktorý kedysi počas spoločného posedenia vytvoril.
Aj vďaka pohotovosti konateľov už o pár minút nato do preplnenej, živo debatujúcej vínnej pivničky schádzal aj básnikov syn Ivan Čietek. "Chodil som sem ako chlapec vyzdvihnúť tatu vždy o štvrť na dve, aby o pol druhej už bol doma na obed," zmienil sa pred rozveselenými prítomnými. Smrek tu často sedával napríklad s Pavlom Horovom či Emilom Boleslavom Lukáčom.
Oslavu toho, že po krátkom exkurze do exotickej Číny sa Štefánka opäť prinavrátila tým, ktorým dlho výsostne patrila, prítomní využili aj na propagáciu tradičnej kaviarenskej turistiky. Pozoruhodná je napríklad Feldekova historka, ako si s Jánom Stachom, členom Trnavskej skupiny, ktorá - ako inak, vznikla v Štefánke, volali do Krymu taxík, aby sa odviezli do vedľa stojaceho bistra. Počas utorkového večera sa však Feldek stihol predstaviť publiku aj vo svojej obľúbenej úlohe dobre pripraveného recitátora. Niektoré Smrekove básne ovláda totiž celé spamäti.
Umelcom teda stačil jeden večer na to, aby presvedčili, že kaviareň opäť patrí im. Novodobá "tieňová história" kultúry sa tu môže začať písať znovu.
Najbližšie stretnutie v Štefánke sa uskutoční 7. júna o 17.00, témou budú jedlá a nápoje v starej Bratislave.
DOROTA KRÁKOVÁ