SME

Na Bratislavskom hrade prebieha výstava o storočnici divadla

Výstava je umiestnená v priestoroch na druhom poschodí Bratislavského hradu.

Snímka z vernisáže rozsiahlej reprezentatívnej výstavy s názvom Divadelné storočie: stopy a postoje, ktorú pripravil Divadelný ústav v spolupráci so Slovenským národným múzeom v priestoroch Historického múzea na druhom poschodí Bratislavského hradu.Snímka z vernisáže rozsiahlej reprezentatívnej výstavy s názvom Divadelné storočie: stopy a postoje, ktorú pripravil Divadelný ústav v spolupráci so Slovenským národným múzeom v priestoroch Historického múzea na druhom poschodí Bratislavského hradu. (Zdroj: TASR/Dano Veselský)

BRATISLAVA. Pri príležitosti Roku slovenského divadla, ktorý Slovensko oslavuje počas celého roku 2020, pripravil Divadelný ústav v spolupráci so Slovenským národným múzeom - Historickým múzeom výstavu s názvom Divadelné storočie - stopy a postoje, ktorá sa venuje storočnici slovenského profesionálneho divadla.

Výstava je umiestnená v priestoroch na druhom poschodí Bratislavského hradu.

Vznik profesionálneho divadla na Slovensku sa datuje od 1. marca 1920, keď otvorilo svoje brány Slovenské národné divadlo. Vtedy v jeho priestoroch zaznela premiéra opery Bedřicha Smetanu Hubička.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Avšak slovenské profesionálne divadlo bolo v tom čase úzko prepojené s neprofesionálnou, ochotníckou sférou, ktorá na Slovensku pôsobí od roku 1830. O jej vznik sa zaslúžil Gašpar Féjerpataky-Belopotocký v Liptovskom Mikuláši.

"Divadlo na Slovensku bolo odjakživa významnou súčasťou národnej kultúry a seizmografom doby. Posúvalo a skvalitňovalo kultúrny dialóg a neustále pritom upozorňovalo na svoju podstatu, upevnenie vnútorných hodnôt človeka. Výstava Divadelné storočie - stopy a postoje nemá len popisnú funkciu, ukazuje slovenské divadlo v súvislostiach a prezentuje stopy, ktoré zanechalo, a postoje, ku ktorým sa hlásilo," uviedla pre médiá riaditeľka Divadelného ústavu Vladislava Fekete.

Unikátna výstava mapuje nielen sféru profesionálneho divadla po roku 1920, zaoberá sa aj situáciou v spoločnosti a na poli kultúry a umenia v časoch predtým.

SkryťVypnúť reklamu

Keďže sa rozsahovo i žánrovo venuje širokému spektru tém a na slovenské divadlo sa pozerá z viacerých zorných uhlov, kurátorsky sa na nej podieľalo až štrnásť renomovaných teatrológov a divadelných odborníkov.

"Slovenské profesionálne divadlo nevyrástlo na zelenej lúke. Narodilo sa do prostredia s historickou divadelnou skúsenosťou, sociálnymi predsudkami i veľkými umeleckými očakávaniami. V rámci výstavy sme sa snažili ukázať premeny slovenského divadelníctva, jeho spoločensko-politické i umelecké východiská, a takisto pomenovať paradoxy a špecifiká, ktoré určovali jeho celkový vývoj," doplnila hlavná kurátorka výstavy Zuzana Nemcová Gulíková.

Pri vstupe do expozície si môžu návštevníci pozrieť aj vzácne originály významných tlačených materiálov z obdobia pred vznikom profesionálnej divadelnej scény na Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu

Celým priestorom ich sprevádzajú originálne kostýmy z rozličných divadelných inscenácií.

Viac o slovenskom divadle sa návštevníci dozvedia prostredníctvom stoviek exponátov, vystavených dokumentov, fotografií, plagátov či audiovizuálnych diel.

"Na tejto výstave sa podieľalo okrem kurátorského a produkčného tímu aj viac ako 60 divadiel, inštitúcií a jednotlivcov zo Slovenska, ktorí nám zapožičali exponáty zo svojich zbierok a archívov. S Divadelným ústavom na výstave architektonicky spolupracoval slovenský scénograf žijúci v Poľsku Boris Kudlička. Zahraničné exponáty pre účely výstavy zapožičalo deväť zahraničných inštitúcií z Českej republiky, Rakúska, Maďarska a Nemecka," spresnila Gulíková.

Výstava Divadelné storočie - stopy a postoje je na Bratislavskom hrade sprístupnená pre návštevníkov od 28. februára do 4. októbra tohto roka.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 97 419
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 061
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 750
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 462
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 994
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 265
  7. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 4 987
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 776
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu