Poslanci petržalského zastupiteľstva odmietli na včerajšom zasadnutí podporiť návrh vedenia samosprávy vyčleniť 6,6 milióna korún na revitalizáciu Sadu Janka Kráľa. Ide o 25 percent sumy potrebnej na komplexný projekt revitalizácie. Zvyšné tri štvrtiny chcela samospráva získať z prostriedkov európskeho grantového fondu CBC.
"V posledných rokoch sme konfrontovaní s názorom, že v sade len kosíme a nestaráme sa o vysokú zeleň. Každoročne investujeme do údržby parku osem miliónov. Rokujeme aj o dotáciách z ministerstva životného prostredia," povedal starosta Vladimír Bajan.
Aby však o grant mohli Petržalčania požiadať, potrebujú súhlas miestneho zastupiteľstva. Zdanlivo nekonfliktný bod programu sa skomplikoval, keď poslankyňa Mária Mikušová spochybnila štúdiu fytopatologičky Gabriely Juhásovej zo zvolenského Ústavu ekológie lesa Slovenskej akadémie vied. Tá určila pre nákazlivé choroby alebo riziko pádu vyrúbať takmer dve stovky stromov. S tým nesúhlasili členovia Bratislavského ochranárskeho združenia, v ktorých mene poslankyňa vystúpila. Ochranári súhlasia iba s výrubom 47 najpoškodenejších stromov, ktoré by mali z parku zmiznúť ešte tento mesiac. Veria, že ďalšie desiatky drevín sa ešte dajú zachrániť ošetrovaním.
Mikušová prišla s návrhom, aby si mestská časť nechala vypracovať tretiu odbornú štúdiu a dovtedy rozhodnutie o žiadosti na udelenie grantu pozastavila. Po diskusii so starostom tento návrh neprešiel. V zastupiteľstve sa však už nenašla nadpolovičná väčšina, ktorá by bola ochotná návrh na žiadosť o dotáciu podporiť.
Bajan po rozhodnutí poslancov netajil svoje sklamanie: "Nejde predsa len o výrub stromov, päť miliónov malo ísť na sadové úpravy, osem miliónov na nákup nových stromov. V parku sú stromy, ktoré budú musieť ísť na výrub bez ohľadu na tento projekt." Včerajším kladným rozhodnutím o dotácii by petržalská samospráva nestratila dohľad nad výrubom, o každom vyťatom strome v mestskej časti sa rozhoduje na miestnom úrade.
Včerajším hlasovaním pokračoval dlhšie trvajúci konflikt v petržalskom zastupiteľstve. Pozorovatelia si myslia, že išlo o politicky podmienené rozhodnutie. Proti návrhu zo starostovej dielne boli hlavne členovia poslaneckého klubu SDKÚ, z ktorého starosta po odštiepení sa Slobodného fóra vystúpil. Petržalka si dá v najbližšej dobe vypracovať ďalšiu štúdiu o stromoch zo sadu, o možnosti žiadať o eurogrant budú poslanci pravdepodobne znovu rokovať na mimoriadnom zasadnutí v najbližších týždňoch.
Sad Janka Kráľa
Sad založený v roku 1774 je najstarším verejným parkom v strednej Európe. Jeho súčasná podoba je z roku 1839. V sade rastie okolo 2600 stromov, vyskytuje sa tu aj viacero vzácnych druhov. Rastú tu aj stromy ako ginkgo, maklura či metasekvoja. V parku rastú aj dvestoročné platany javorolisté s obvodom kmeňa päť-šesť metrov. Park je najvýznamnejšou rekreačnou zónou v centre mesta, je dejiskom mnohých kultúrnych podujatí, využívajú ho aj na fotografovanie či nakrúcanie reklamných spotov. Od roku 1987 je chránený ako historická zeleň.