BRATISLAVA. Ťažba dreva v bratislavských mestských lesoch v roku 2019 bola v histórii najnižšia a bola na úrovni 4988 metrov kubických (m3).
Odhadovaný ročný prírastok dreva je pritom 18.000 m3. TASR o tom informovala organizácia Mestské lesy v Bratislave.
Ťažba dreva je od roku 2014 v bratislavských mestských lesoch výrazne znížená a na viac ako na polovici územia sa dokonca nerúbe vôbec. V menšej časti lesov sa však môže ťažiť.
"Väčšina dreva, ktoré v našom lese prirastie, v ňom aj zostáva. Takto to je už niekoľko rokov, a minulý rok sme dosiahli historicky najnižšiu ťažbu. Mestské lesy v Bratislave teda drevo ťažia, ale v porovnaní s minulosťou vo výrazne nižších objemoch," povedal riaditeľ mestskej organizácie Matej Dobšovič.
Ťažbu chcú udržať
Objem ťažby dreva by Mestské lesy v Bratislave chceli udržať na takejto úrovni. V budúcnosti plánuje organizácia výrazne znížiť negatívne vnímané dopady hospodárskej činnosti na rekreáciu, hlavne poškodenie lesných ciest, pohyb ťažkých mechanizmov či estetický dopad ťažby dreva na rekreačné prostredie.
"Založíme pracovnú skupinu zloženú z uznávaných lesníkov a ochranárov s cieľom dospieť k optimálnemu modelu starostlivosti o rekreačné lesy. Intenzívna spolupráca a komunikácia sa ukazuje ako jediný fungujúci spôsob zosúladenia potrieb návštevníkov lesa, ochrany prírody a lesného hospodárstva," vysvetlil Dobšovič.
Na stránke mapy.bratislava.sk pribudla sekcia "mestské lesy". Okrem grafického vyznačenia zón pokoja bez ťažby dreva tam verejnosť nájde aj hranice mestských lesov.
Taktiež vyznačené úseky, na ktorých bola v minulom roku ťažba realizovaná a v akom objeme.
Dohoda s lesníkmi
Asistent riaditeľa Mestských lesov v Bratislave pre manažment projektov Marek Páva priblížil, že umožňujú zúčastňovať sa ochranárom na procese vyznačovania ťažby dreva, pričom k výberu jednotlivých stromov dochádza po spoločnej zhode s lesníkmi.
"Všetky stromy s vysokou ekologickou či estetickou hodnotou zachovávame, a to aj v zóne, kde sa uskutočňuje lesné hospodárenie. Reflektujeme tak aj na ochranársky či rekreačný pohľad na les," deklaruje Páva.
Mestské lesy v Bratislave spravujú vyše 3000 hektárov lesa vo vlastníctve hlavného mesta. Patria sem miesta ako Partizánska lúka, Železná studnička, Kačín, Kamzík či Horáreň Krasňany.
Okrem vytvárania vhodných podmienok na rekreáciu obyvateľov sa zameriava organizácia aj na podporu ochrany prírody, ekovýchovu pre deti a šetrnú formu lesného hospodárstva.