BRATISLAVA. Kontrola účtovných závierok hlavného mesta zo strany Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) SR odhalila vážne pochybenia v účtovníctve, najmä pokiaľ ide o evidenciu a vymáhanie pohľadávok.
Kontrolovaným obdobím boli roky 2016 až 2018. Kontrolóri napríklad poukázali na pohľadávky v objeme vyše 50 miliónov eur, pri ktorých nie je známy dlžník.
Nezákonné účtovné doklady
V utorok o tom informoval primátor Bratislavy Matúš Vallo s tým, že pre zistenia bude podané trestné oznámenie.

Kontrola rovnako zistila, že v rokoch 2016 - 2018 mesto odpísalo pohľadávky za asi 4,5 milióna eur, pričom tento odpis pohľadávok sa realizoval bez presne stanovených podmienok a bez predchádzajúceho schválenia mestským zastupiteľstvom.
Navyše účtovné doklady na odpis pohľadávok neboli vystavené v súlade so zákonom o účtovníctve.
"Vzhľadom na závažnosť výsledkov kontroly bude vo veci podané trestné oznámenie, o čom nás informoval aj NKÚ. Zrejme najzávažnejšie zistenia vyplývajúce z kontroly NKÚ sa týkali správnosti a úplnosti vykazovania pohľadávok, ich vymáhania a odpisovania.
Ide predovšetkým o pohľadávky za prenájom mestského majetku, bytov, nebytových priestorov a pozemkov," povedal primátor.
Kontrola NKÚ podľa jeho slov preukázala, že hlavné mesto v kontrolovanom období rokov 2016 - 2018 nevykonávalo analýzu pohľadávok. Tým pádom nemalo informácie o stave ich vymožiteľnosti.
Mesto zároveň nevyužívalo všetky právne prostriedky na včasné uplatnenie svojich práv.
Mesto dlhy odpisovalo protizákonne
NKÚ identifikoval niekoľko príkladov, kde mesto nekonaním či nesprávnym konaním stratilo možnosť vymôcť pohľadávky alebo ich rovno odpísalo v rozpore s internými predpismi i zákonom.

"Pohľadávky, ktoré mesto viedlo v účtovníctve a ku ktorým nemalo žiadnu podpornú dokumentáciu, takzvané neidentifikovateľné pohľadávky, boli ku koncu roka 2018 vo výške takmer 52 miliónov eur," podotkol Vallo.
Najvyšší podiel na celkovej výške odpísaných pohľadávok v roku 2018 tvoril odpis pohľadávky vedenej voči spoločnosti J&T Real Estate za predaj mestského majetku na mieste súčasného River Parku vo výške asi zhruba milión eur.
"Mesto nevedelo preukázať doklady o zaúčtovaní pohľadávky, ale ani o vymáhaní pohľadávky, prípadne uplatnení si svojich majetkových práv pred príslušnými orgánmi. Pohľadávka bola odpísaná z účtovníctva v plnej výške v apríli 2018 bez predchádzajúceho schválenia mestským zastupiteľstvom a prerokovania v škodovej komisii," vysvetlil primátor.
Časť dlhov bude mesto vymáhať
Kontrola NKÚ konštatovala, že tým, že mesto pohľadávku voči J&T Real Estate nevymáhalo, konalo v rozpore so zákonom o majetku obcí a zároveň nedodržalo štatút hlavného mesta a nepostupovalo v súlade so zákonom o účtovníctve.
"Pretože za celé obdobie si neoverilo, či stav pohľadávky v účtovníctve zodpovedá skutočnosti," poznamenal Vallo.
Momentálne sa na magistráte realizuje inventarizácia mestských pohľadávok.
Potrebnú dokumentáciu má samospráva iba k skupine pohľadávok v objeme približne 19,8 milióna eur. Na základe tejto dokumentácie je možné tieto pohľadávky aj ďalej vymáhať.
"Z uvedeného objemu je až 18,9 milióna eur na pohľadávkach, ktoré sú viac ako rok po lehote splatnosti. Ostatné neidentifikované pohľadávky podrobíme detailnej kontrole a mestské zastupiteľstvo budeme informovať o ďalších krokoch," uviedol primátor.
Nesrovnal hovorí o chybnom zdvojení
Bratislava by si podľa bývalého primátora Iva Nesrovnala zaslúžila viac odbornosti a menej marketingu. Nesrovnal bol vo vedení hlavného mesta v rokoch 2014 až 2018.
"K bombastickým vyjadreniam o pohľadávkach mesta bez dlžníkov treba uviesť, že je to hlúposť a prejav nekompetentnosti. Ide pravdepodobne o takzvané duplicitné a fiktívne pohľadávky, vzniknuté pred rokom 2009 ich chybným preklopením (a tým pádom zdvojením) do nového informačného systému," vysvetlil Nesrovnal.
Deklaruje, že počas jeho mandátu došlo k historicky prvej kompletnej inventarizácii pohľadávok a majetku a ich zapojeniu do rozpočtu mesta.
"Čo tiež výrazne prispelo k historicky prvým prebytkovým rozpočtom Bratislavy. A na základe tejto inventarizácie sa identifikovali chybné účtovné závery z minulosti, o ktoré teraz ide," podotkol bývalý šéf bratislavskej samosprávy.
Tieto skutočnosti boli podľa Nesrovnala uvedené v každej závierke, ktoré boli riadne a podľa zákona auditované a ako súčasť záverečného účtu každoročne schválené mestským kontrolórom a zastupiteľstvom. "Vec sa dá vyriešiť odpísaním tých fiktívnych účtovných zápisov," uviedol Nesrovnal s tým, že informácia o pohľadávkach a popis celej situácie, ďalších postupov a povinností bola súčasťou odovzdania agendy novému vedeniu mesta v roku 2018. "Takže mesto disponuje všetkými potrebnými informáciami k tomuto prípadu," deklaruje Nesrovnal.