BRATISLAVA. Ministerstvo životného prostredia sa aktuálne zaoberá podnetom od Bratislavského regionálneho ochranárskeho združenia (BROZ), ktorý sa týka znižovania prietoku vody do ramien Dunaja. Agentúru SITA o tom informoval hovorca ministerstva Tomáš Ferenčák.
Agentúra SITA v utorok informovala o statuse BROZ na sociálnej sieti, v ktorom ochranári uvádzajú, že vodná elektráreň v Gabčíkove plánuje znížiť prietok vody do ramien Dunaja na 60 metrov kubických za sekundu.
V minulosti bol pritom prietok nastavený na 210 metrov kubických za sekundu, v priebehu rokov bol znížený na 90 metrov za sekundu.
BROZ zároveň tvrdí, že vybavenie povolenia na umelú záplavu je sprevádzané zdĺhavým administratívnym procesom trvajúcim aj niekoľko mesiacov. K umelej záplave ramien Dunaja preto nestihne dôjsť v čase ideálnom pre prírodu.

BROZ vo svojom statuse informoval, že preto podal podnet na ministerstvo životného prostredia. „BROZ podal podnet na príslušnom okresnom úrade. Ten následne podnet odstúpil ministerstvu. Ministerstvo sa podnetom v súčasnosti zaoberá,“ povedal hovorca ministerstva Tomáš Ferenčák.
Agentúra SITA požiadala o stanovisko aj Vodohospodársku výstavbu, štátny podnik, ktorá reguluje prietok vody vo vodnej elektrárni Gabčíkovo.
Vodohospodárska výstavba vo svojom stanovisku uvádza, že sa riadi dočasným manipulačným poriadkom, ktorý schvaľuje okresný úrad. Vodoprávneho konania, pri ktorom sa manipulačný poriadok schvaľuje, sa zúčastňuje ďalších 40 subjektov.
„Postup na vykonanie záplavy prebieha podobne, teda zaisťuje sa možnosť pre vyjadrenie obcí, rybárov, ochranárov, Lesov Slovenskej republiky, správcu toku - teda všetkých, ktorí v blízkosti danej lokality pôsobia. Niektoré pripomienky BROZ boli akceptované. Niektoré zapracované neboli. Stanovisko Vodohospodárskej výstavby sa pri tom opieralo o bezpečnú prevádzku vodnej stavby a bezpečnosť obyvateľov či platnú legislatívu,“ povedala Stela Ištvánfyová, vedúca kancelárie generálneho riaditeľa Vodohospodárskej výstavby.