BRATISLAVA. Sudca Okresného súdu (OS) Bratislava I prerušil v utorok hlavné pojednávanie v kauze zariadenia pre seniorov Iris, kde figurujú ako obžalovaní falošný lekár Ivan Biháry a falošná zdravotná sestra Vanessa Pútiková, na 6. februára.
Na ďalšom termíne by mali vypovedať dvaja poslední znalci a mali by sa čítať listinné dôkazy. V utorok vypovedali traja zo štyroch znalcov, ktorí sa na súd dostavili.
Stopy po liekoch
Podľa znaleckého posudku súdneho lekára Norberta Moravanského, v rámci ktorého súdu predložil napríklad aj zdokumentovanie liekov, ktoré boli nájdené v krvi mŕtvych pacientov, viacerým z nich boli podávané lieky ako Anopyrin, Tiapridal, Novalgin, Diazepam a Tramadol v kombinácii s ďalšími.
Z následného vyšetrovania samotný Tramadol nemali pacienti oficiálne predpísaný, čo vyplýva z ich zdravotných záznamov a výpisov z účtu poistencov.

"Mne je strašne podozrivé, že 28 pacientov malo v krvi stopy Diazepamu a Tramadolu v krvi. Neviem, kto by im to podal. Keďže som sa v inkriminované dni v zariadení nenachádzal, je mi veľmi čudné, že naši klienti mali v sebe tieto lieky. A je mi čudné, že medzi nimi boli aj klienti, ktorí boli iba v opatrovateľskej starostlivosti, a tí by nikdy tabletky nezjedli. Ja to preto spochybňujem. A čo sa týka znaleckých posudkov, ja im nerozumiem. Ja nie som lekár, ale manažér," povedal obžalovaný Biháry, ktorého na pojednávanie eskortovali z väzby.
Vanessu Pútikovú, ktorá je stíhaná na slobode, zastupoval jej obhajca.
Biháry už dávnejšie potvrdil, že má HIV vírus, avšak lieči sa a 15 rokov berie pravidelne lieky.
Vanessa Pútiková z okresu Malacky, urobila 17. októbra pred samosudcom vyhlásenie o vine, a teda priznala vinu.
Následne pred súdom uviedla, že o podávaní liekov rozhodoval Biháry a videla ho aj zavádzať pacientom kanylu.
Taktiež, že do zariadenia vodil osoby, ktoré tam neboli zamestnané ani hospitalizované.
Priznala tiež, že v zariadení užívali drogy a konzumovali alkohol, a to ona, Ivan B. i ďalšie osoby.
Príbuzní klientov uviedli, že si mysleli, že Ivan Biháry je lekár, lebo tak vystupoval a aj ho tak všetci v zariadení oslovovali.
Niektorí uviedli, že ich rodinní príbuzní boli priväzovaní, aby nechodili po zariadení, a že boli aj bití.
Biháry mal zároveň kontaktovať osoby s cieľom sexuálneho styku za finančnú odmenu. Poškodeným mal zatajiť, že má potvrdenú infekciu vírusom HIV.
Pútiková a Biháry sú obžalovaní zo zločinu poškodzovania zdravia a obžalovaný Biháry aj zo zločinu ohrozovania vírusom HIV.
V zariadení mali klientom indikovať a podávať lieky a liečivá intravenózne, intramuskulárne vo forme tabliet a kvapiek.
To aj napriek tomu, že na to nemali predpísanú odbornú spôsobilosť. Mohlo tak dôjsť k ohrozeniu zdravia či až k smrti klientov.
V zariadení zomrelo viacero pacientov a niektorých z nich exhumovali. Veľa pacientov však bolo spopolnených. Pozostalí si uplatňujú odškodné od 700 do 30-tisíc eur.
Jedna z pacientiek mohla žiť
Na utorok boli predvolaní šiesti znalci, dostavili sa štyria. Prvý zo znalcov, ktorý skúmal spoločne so svojím kolegom telá dvoch zosnulých poškodených sa odvolal na svoj písomný posudok.
"Na tele zosnulej - jednej z pacientok zariadenia - objavili menšie podliatiny na viacerých častiach tela, injekčné vpichy, ale aj preležaniny. Tie vznikli ešte počas života poškodenej. Jej smrť spôsobilo srdcovocievne zlyhanie. Na tele poškodenej sa nenašli stopy násilia, respektíve že by sa mu bránila. V tele sa však našla toxická koncentrácia lieku Tramadol, ktorý sa používa na tlmenie strednej a silnej bolesti," vyplynulo z posudku, ktorý v utorok prečítal samosudca OS Bratislava I.
V prípade včasnej odbornej pomoci mohli pacientke zaistiť základné životné funkcie a mohla prežiť.
Mohlo sa tak stať v čase, keď toxická koncentrácia nebola kritická a nedošlo by k zlyhaniu životne dôležitých orgánov.