SME
Piatok, 14. august, 2020 | Meniny má MojmírKrížovkyKrížovky

Na Suchom Mýte to v minulosti žilo

Boli tu mäsiarstvo, obuvníctvo, lekáreň, hostinec aj predajne bratislavských rožkov a slávnych mandľových suchárov

Suché Mýto na dobovej pohľadnici.Suché Mýto na dobovej pohľadnici. (Zdroj: OZ Bratislavské rožky)

STARÉ MESTO. Dnes je ulica Suché Mýto krátka, široká štvorprúdovka vedúca od centra Bratislavy smerom na sever, s minimom dôvodov na pristavenie sa. Ešte 40 - 50 rokov dozadu to však bolo živé miesto plné obchodov a prevádzok.

Časť Suchého Mýta padla za obeť bombardovaniu počas druhej svetovej vojny. Väčšinu budov zbúrali koncom 70. rokov aby vznikol priestor na vybudovanie mimoúrovňovej križovatky.

„Keď som si pripravoval túto prednášku a vyberal k nej fotografie, mal som niekedy pocit, že sú z úplne iného mesta. Suché Mýto sa už vôbec nepodobá na to, čím bývalo,“ skonštatoval Ján Vyhnánek z občianskeho združenia Bratislavské Rožky, ktoré sa venuje histórii Bratislavy, na začiatku decembrovej prednášky venovanej histórii tejto lokalite.

Skryť Vypnúť reklamu

Zákruta smrti

Suché Mýto vzniklo obstavaním severnej cesty vedúcej od Michalskej brány a suchým ho volali preto, lebo v priestoroch dnešného Hodžovho námestia stála brána vonkajšieho mestského opevnenia, kde sa vyberalo mýto pri vstupe do mesta.

„Na rozdiel od dunajského mýta, ktoré sa vyberalo pri vstupe do mesta cez brody alebo na tovar dopravený po Dunaji loďami, tu sa prepravoval tovar aj ľudia po súši, preto suché, cestné, mýto,“ vysvetlil Vyhnánek. Suchomýtna brána bola zbúraná v roku 1804.

Suché Mýto malo v minulosti viacero názvov. V 18. storočí sa táto ulica nazývala aj Ulica štyroch vedier, alebo Štvorvedrová podľa štvorvedrovej kyvadlovej sochorovej studne, ktorá sa nachádzala pred dnešnou kaviarňou Štefánka a ktorá zásobovala okolité domácnosti vodou. Neskôr sa volala aj Suchomýtna či ulica arcikniežaťa Fridricha, koncom 19. storočia býval v Grasalkovičovom paláci.

Skryť Vypnúť reklamu

Dnešné Suché Mýto je rovná ulica vedúca od Hurbanovho námestia cez križovatku Staromestskej ulice s Hodžovým námestím. Približne od úrovne Prezidentského paláca pokračuje von z mesta ako Štefánikova ulica. V minulosti bolo výrazne členitejšie. Bolo spojnicou ulíc Drevená, Vysoká, Konventná, Panenská a vyúsťovalo do Hodžovho námestia a Palisád.

V roku 1895 tu bola vybudovaná električková trať. „Električka, ktorá tadiaľto išla zo stanice cez dnešnú Štefánikovu, tu musela, aby sa vyhla domom robiť také esíčko. Nazývali ho aj zákrutou smrti, lebo v roku 1939 sa tu stala smrteľná nehoda,“ pripomenul Vyhnánek.

Vyrovnať v týchto miestach trať sa podarilo až po druhej svetovej vojne, keď dom trčiaci do ulice v roku 1944 zasiahla bomba. Električky tadiaľto prestali premávať v roku 1979. Neskôr ich malo nahradiť metro. Začiatkom prvej dekády 21. storočia sa objavili plány vrátiť na Štefánikovu električku, ani to sa nestalo.

Skryť Vypnúť reklamu

Za obeť bombardovaniu padli aj domy na severnej strane Suchého Mýta. „Zvyšok zbúrali v druhej polovici 70. rokov po tom, ako postavili Most SNP a potrebovali tu vybudovať mimoúrovňovú križovatku,“ povedal Vyhnánek.

Mäsiar, ktorého očarili huby

„Domy, ktoré v minulosti formovali Suché Mýto nemali veľkú architektonickú hodnotu, ale koncentroval sa tu život,“ povedal Vyhnánek.

Boli tu reštaurácia Lerchner, kaviareň a reštaurácia Royal, v ktorej sa čapovalo plzeňské pivo, legendárna reštaurácia Fajka, kaviareň Astória, galantéria Halmoš, papiernictvo Sudek, lekáreň K zlatej korune, obchod s koloniálnym tovarom Modrá guľa či predajne bratislavských rožkov a v tej dobe ešte slávnejších mandľových suchárov. Svoje prevádzky tu mali obuvníci, zámočníci, krajčíri, kožušníci a možstvo ďalších.

Na Suchom Mýte mal svoj dom a neďaleko od neho aj mäsiarstvo Ján Andrej Bäumler (1847-1926), z rodiny známeho miestneho mäsiara, ktorý bol aj zanieteným mykológom. „Vo svojej dobe patril medzi najznámejších mykológov v Európe,“ povedal Vyhnánek. Zdokumentoval 1649 druhov húb, z toho 77 nových, pričom 11 pomenovali podľa neho.

Prešporské sucháre predčili svojou povesťou bajgle

Na Suchom Mýte si na svoje prišli i milovníci prešporských rožkov. Koncom 19. storočia ich mohli kúpiť u dvoch pekárov. U Franza Kastnera na rohu s Drevenou ulicou a oproti, približne tam, kde dnes ústi Staromestská ulica na Hodžovo námestie, v pekárni rodiny Schwappach.

Najdlhšie ju viedol August (1837-1914), vo svojej dobe rešpektovaný ako neoficiálny kráľ prešporských Beugelbäckerov – pekárov bratislavských rožkov.

Podľa historických prameňov to bol však mandľový suchár, ktorý bol – minimálne v istom období – obľúbenejší a populárnejší než bajgle. Bol veľmi podobný, ak nie totožný so známymi talianskymi sušienkami cantuccini. Na Suchom Mýte ich predával napríklad pekár Alexander Kesselbauer.

Dnes sú prešporské sucháre už úplne neznámou komoditou čakajúcou na také znovuzrodenie, akému sa tešia bratislavské rožky.

Kaviareň bratislavskej bohémy

V roku 1925 na Suchom mýte postavili vo funkcionalistickom štýle podľa návrhu architektov Friedricha Weinwurma a Ignáca Vécseia kaviareň Astória.

„Bola to kaviareň bratislavskej bohémy. Stretávali sa tu umelci, hrávala tu cigánska hudba a nachádzala sa tu aj galéria,“ pripomenul Vyhnánek.

Rád sem chodil napríklad Jozef Gregor Tajovský, medzi pravidelných štamgastov sa počítali aj Janko Jesenský, Fraňo Kráľ, Zuzka Zguriška, Laco Novomeský, Milo Urban, Gejza Vámoš či Vladimír Roy. Počas svojej návštevy Bratislavy sa tu zastavil aj český divadelný a literárny kritik František Xaver Šalda.

V posledný augustový deň v roku 1926 sa odtiaľto dokonca uskutočnil prvý priamy rozhlasový prenos na území Slovenska - bola to živá hudba cigánskeho primáša Jožka Pihíka.

Po zrušení kaviarne sem v roku 1946 z Primaciálneho paláca presťahovali mestskú knižnicu. Knihy sa tu však dlho neohriali. Už v roku 1950 ich presťahovali a v roku 1951 tu otvorili Klub československo-sovietskeho priateľstva. Po Nežnej revolúcii sa sem nasťahovalo Divadlo Astorka Korzo ’90. Budova však už roky chátra.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Inzercia - Tlačové správy

 1. Deväť vecí, ktoré môžete zažiť na Santorini
 2. Tipy na nákupy pre školáka, ktoré by ste mali stihnúť ešte dnes
 3. Poznáte v Banskej Štiavnici aj tieto miesta?
 4. Stráviť dovolenku na juhu Čiech môžete tento rok výhodnejšie!
 5. Mimoriadna akcia: K ročnému online predplatnému kávovar zdarma
 6. Je lepšie vyberať zásnubný prsteň vo dvojici, alebo tajne?
 7. Krížovkársky magazín Lišiak opäť v denníku SME
 8. Reportáž: Ako sa rodí kvalitné slovenské jahňacie mäso
 9. Desať chorvátskych hotelov v obľúbených letoviskách Slovákov
 10. Kedysi to bolo sídlo nerestí, dnes sa tam chodia študenti učiť
 1. Deväť vecí, ktoré môžete zažiť na Santorini
 2. Výmena rozvodov na Sekčove si vyžiada odstávku teplej vody
 3. V zdravom tele zdravý duch
 4. V Košiciach pribudlo 60 nových nájomných bytov
 5. Tipy na nákupy pre školáka, ktoré by ste mali stihnúť ešte dnes
 6. Štartuje projekt Futbal v meste
 7. Mio Pilot: moderní navigace s bezplatnými aktualizacemi
 8. Poznáte v Banskej Štiavnici aj tieto miesta?
 9. Stráviť dovolenku na juhu Čiech môžete tento rok výhodnejšie!
 10. Je lepšie vyberať zásnubný prsteň vo dvojici, alebo tajne?
 1. Desať chorvátskych hotelov v obľúbených letoviskách Slovákov 23 016
 2. Kedysi to bolo sídlo nerestí, dnes sa tam chodia študenti učiť 20 171
 3. Kde dovolenkujú Slováci v čase korony? 14 712
 4. Reportáž: Ako sa rodí kvalitné slovenské jahňacie mäso 14 024
 5. Ako to, že sa tam ešte nenatáčal film? Prostredie si zamilujete 12 277
 6. Letná dovolenka na Slovensku: last minute prázdninové tipy 12 119
 7. Poznáte v Banskej Štiavnici aj tieto miesta? 10 950
 8. Vylievate kuchynský olej do záchoda? Zvyšujete si tým účty 9 528
 9. Ázii dali košom. Tieto bicykle sa celé vyrábajú na Slovensku 9 420
 10. Gaderská dolina poteší celú rodinu 9 407
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu