SME
Streda, 26. február, 2020 | Meniny má Viktor

Bratislavské Staré Mesto odhalilo tabuľu zabudnutej leteckej legende Kissovi

Jozef Kiss sa narodil v Bratislave, jeho otec bol Maďar a matka Slovenka.

Jozef Kiss.Jozef Kiss.(Zdroj: Archív Juraja Červenku)

BRATISLAVA. Bratislavské Staré Mesto si uctilo pamiatku svojho rodáka Jozefa Kissa, zabudnutej legendy rakúsko-uhorského letectva prvej svetovej vojny.

Prezývali ho Červený diabol a 19 víťazstvami vo vzdušných bojoch si vyslúžil tituly "letecké eso" či Rytier oblohy.

Pri príležitosti blížiaceho sa 104. výročia jeho narodenia mu odhalili pamätnú tabuľu v Spojenej priemyselnej škole strojárskej na Fajnorovom nábreží, kde Kiss v minulosti študoval.

"Jozef Kiss reprezentuje hodnoty, ktoré si ctím aj ja - odvahu, priamosť a spravodlivosť. Som preto veľmi rada, že tento Staromešťan sa aspoň takto symbolicky mohol vrátiť domov - do Prešporka," skonštatovala starostka Starého Mesta Zuzana Aufrichtová počas stredajšieho (22. 1.) slávnostného odhalenia tabule, na ktorom sa zúčastnili zástupcovia Slovenska, Spojeného kráľovstva a Severného Írska a Maďarska.

Článok pokračuje pod video reklamou

Jozef Kiss sa narodil 26. januára 1896 v Bratislave. Jeho otec bol Maďar a matka Slovenka. Po vypuknutí prvej svetovej vojny prerušil štúdium a dobrovoľne narukoval do rakúsko-uhorskej armády.

Najskôr do 72. pešieho pluku, po rekonvalescencii po zranení požiadal o preradenie k letectvu. Pilotoval dvojplošníky, neskôr sa uplatnil aj ako bojový pilot na jednomiestnych stíhačkách. Pre výbušnú povahu ho prezývali Červený diabol.

Zahynul ako 22-ročný, keď sa jeho lietadlo po zásahu zrútilo pri Monte Coppolo neďaleko mesta Lamon.

Po zrušení cintorína v Pergine boli Kissove ostatky premiestnené do spoločného hrobu v Tridente. Obyvatelia Prešporka v minulosti zorganizovali zbierku na prevezenie jeho ostatkov do rodného mesta, avšak neúspešne.

Najčítanejšie na SME Bratislava