"V prvej etape sa zameriame len na jednu stranu, od Karlovej Vsi, a nástupné rampy. Celkovo ide o plochu 3700 štvorcových metrov, za čo magistrát zaplatí 3,7 milióna korún," hovorí Chudinová. Z vlastnej iniciatívy prispeje aj americké veľvyslanectvo sumou 10-tisíc dolárov. V týchto dňoch sa už na lávke pracuje, je uzavretá. Čistiace práce by mali byť hotové do polovice júna, keď sa očakáva aj znovuotvorenie kaviarne Bystrica.
Dodávateľom prác je firma, ktorá víťazne vyšla z konkurzu vypísaného začiatkom roka. "Okrem vyčistenia mosta spoločnosť ošetrí celú plochu antigrafitovým náterom, ktorý by mal zabezpečiť jednoduchšie čistenie akýchkoľvek ďalších grafiti," vysvetľuje Chudinová. Podobnou technikou sa postarali vlani v auguste o najznečistenejší podchod v meste na Patrónke, stálo to 350-tisíc. Takto je už ošetrený napríklad Bratislavský hrad či budova parlamentu. Zmluva so súkromnou firmou znie na osem miliónov korún. Za zvyšok peňazí bude čistiť aj niektoré ďalšie časti mesta. Podľa Chudinovej pôjde predovšetkým o podchody. Začne podchodom na Staromestskej ulici. "Pochod ale určite pre verejnosť neuzavrieme, bude sa čistiť priebežne," vysvetľuje hovorkyňa.
Kedy a či sa bude čistiť druhá strana Nového mosta, závisí od voľných peňazí na magistráte a efektivity súčasného zákroku. "Pravdepodobne zintenzívnime počet mestských policajtov, ktorí budú chodiť kontrolovať most," dodala Chudinová.
Zatiaľ je popisovanie plôch sprejermi priestupkom, za svoju záľubu môžu dostať pokutu a mali by uhradiť náklady na vyčistenie plochy. Poslanci Národnej rady ale rozhodli, že od júla už pôjde o trestný čin. Ako však hovoria mestskí policajti, v prvom rade treba sprejerov pri čine prichytiť.
So sprejermi majú svoje skúsenosti správcovia budov v meste, ale i železničiari či prevádzkovatelia hromadnej dopravy. Podľa informácií z dopravného podniku na odstraňovanie škôd súvisiacich s grafiti vrátanie vyrezávania do skla autobusov či električiek ročne vynaložia tri až päť miliónov korún.
Vyčlenia priestor pre pouličné umenie
Grafiti vnímajú ľudia rôzne - pre jedných ide o rebelantstvo a vandalizmus, iní to považujú za moderné pouličné umenie. O vyhradení niektorých plôch pre týchto umelcov začalo uvažovať aj mesto. "Oslovil nás pán, zastupujúci skupinu 'writerov'. Dohodli sme sa, že začiatkom júna prinesie návrh, ktoré plochy by bolo možné na umelecké grafiti vyčleniť. Potom uvidíme, ako im budeme môcť vyjsť v ústrety," povedala Chudinová.