
Martina predvádza na zábradlí jeden zo základných trikov – šmýkanie sa po prekážke. Odborníci z tímu, za ktorý jazdí, o nej hovoria: „Žiadne dievča nedokáže na ulici to, čo Martina! Ako je možné, že niektoré triky dokáže predviesť lepšie ako chlapci? Odpoveď je jednoduchá. Martina je najlepšia korčuliarka na svete.“ FOTO – INTERNET

FOTO – TASR
Na Slovensku je takmer neznámou športovkyňou, ale vo svete ju uznávajú ako najjagavejšiu hviezdu agresívneho in-line korčuľovania. Táto osemnásťročná Petržalčanka súťaží ako jedna z dvoch žien za veľmi prestížny Rollerblade World Team, v ktorom pôsobia iba pätnásti veľmi dôkladne vybratí korčuliari z jedenástich krajín sveta.
MARTINA SVOBODOVÁ (na snímke) má za sebou dve víťazstvá na XGames, najväčšom a najvýznamnejšom podujatí zameranom na extrémne športy. Už tretí rok žije naplno sen, ktorí mnohí len snívajú. Je profesionálnou korčuliarkou.
Kde sa váš príbeh začína?
„Na začiatku bola móda. Jednoradové kolieskové korčule. Jazdili sme po uliciach a keď sme si svojpomocne vyrobili prvú prekážku, podobnú zábradliu, úplne som tomuto športu prepadla. O rok neskôr postavili v Petržalke prvý skatepark. Tam sme sa spolu s kamarátmi zdokonaľovali v prekonávaní prekážok a učili sa nové triky. Potom sa v Petržalke uskutočnili prvé súťaže, na ktorých som bola druhá a tretia.“
Ako vznikla spolupráca so svetovo uznávaným Rollerblade World Teamom?
„Pravidelne sme chodili trénovať do viedenského skateparku. Raz tam prišli robiť fotografie do katalógu práve zástupcovia tohto družstva, jeho manažér si všimol moje výkony a ponúkli mi skúšobnú trojmesačnú zmluvu. Vyhrala som všetky súťaže, kam ma poslali, a v tíme som už ostala. K mojím najväčším doterajším víťazstvám patria dve prvenstvá na XGames. Pre nás extrémnych športovcov je to najkvalitnejšie a najprestížnejšie podujatie na svete.“
Kde a koľko trénujete?
„Ulica zostáva stále mojím prechodným bydliskom. Veď trénujem tri až štyri hodiny denne. Doteraz som jazdila každý deň, ale tento rok maturujem, a tak budem musieť trochu ubrať.“
Skúšali ste aj iné športy?
Lyžovala som, šesť rokov som hrala tenis, rada hrávam aj basketbal a skúšam aj snowboard. Som športový typ.“
Kondička vám teda nechýba?
„Kondičnej príprave sa špeciálne nevenujem. Hodiny strávené na ulici a bohatá športová minulosť by mali stačiť. Je však pravda, že na súťažiach niekedy na konci jednominútovej jazdy nestačím so silami.“
Popíšte, ako prebieha súťaž?
„Deň pred súťažou môžeme trénovať na prekážkach, na ktorých sa aj súťaží. Každý má vyhradený svoj čas. Korčuliari, skateboardisti i bicyklisti. Keďže dievčat je omnoho menej ako chlapcov, my absolvujeme len dve finálové jazdy, ktoré sa bodujú. Počas minútovej jazdy v kategórii street sa každý pretekár snaží ukázať na prekážkach čo najviac trikov. Chlapci mávajú ešte aj dve kvalifikačné jazdy, po ktorých postupujú do finále len tí najlepší.“
Koľko stoja korčule, na ktorých jazdíte?
„Momentálne mám korčule približne za deväťtisíc a za rok ich vystriedam aj troje. Keď som začínala na ulici v Petržalke, používala som, samozrejme, omnoho lacnejšie. Tie sa však veľmi skoro zničili. Praskali nože, ktoré držia kolieska, praskala topánka alebo sa veľmi rýchlo opotrebovali kolieska. V tomto smere mám šťastie, že o výstroj sa mi stará môj tím.“
Je agresívne korčuľovanie šport aj pre dievčatá?
„Kontakty s prekážkami bývajú niekedy veľmi tvrdé. Mala som zlomenú ruku, zopárkrát nalomené zápästie a narazené rôzne kĺby na tele. S pribúdajúcimi skúsenosťami sa človek naučí zraneniam predchádzať. Aj keď úplne vylúčiť sa nikdy nedajú.“
PROKOP SLOVÁČEK
Agresívne korčuľovanie zahŕňa disciplíny street (jazda spojená s prekonávaním prekážok priamo na ulici alebo v skateparkoch) a jazda na U – rampe.
Používané triky sa dajú rozdeliť na skoky s rotáciou okolo horizontálnej alebo vertikálnej osi, prípadne okolo oboch. Rotácia môže byť 180– až 900-stupňová. Ďalším základným trikom je šmýkanie sa korčuľami po prekážke – grind, ktorý sa používa v mnohých obmenách.
Životným priestorom vyznávačov agresívneho korčuľovania je ulica, na ktorej ako prekážky slúžia schody, terasy či zábradlia.
Dobré agressiv korčule nie sú lacné, ale oplatí sa investovať. Topánka je z odolného plastu, rám na kolieska je väčšinou plastový (iba pri korčuliach na U – rampu hliníkový) a nízky, aby boli maximálne stabilné. V priestore medzi druhým a tretím kolieskom je rám špeciálne vyhĺbený. V tomto mieste sa môžu korčule pri kĺzaní (grinde) zachytiť na hrane prekážky.
Kolieska sú menšie ako obvykle a majú vysokú tvrdosť.