Dnes o 17. hodine sa v K. F. A. Gallery na Karpatskej 11 uskutoční vernisáž výstavy verejnej urbanisticko-architektonickej súťaže Polyfunkčné centrum Bratislavské nábrežie. Cieľom súťaže bolo objektivizovať pohľad na možnosti využitia potenciálu územia – dunajského nábrežia tak, aby koncepcia zohľadňovala využitie na bývanie, administratívu, šport a podobne. Na výstave si môžete pozrieť desať súťažných návrhov.
Modrý mesiac v tancujúcej Aréne
Premiéra dvoch tanečných projektov Asociácie súčasného tanca – Blue moon a Dnes som Ťa skoro stretol – sa uskutoční dnes o 10.00 v divadle Aréna v rámci cyklu Tanec v Aréne.
Blue moon – téma duetu je rozpracovaná na klasickom vzťahu muža a ženy, ktorý môže vytvárať vlastnú predstavu dokonalosti či hrôzy. V choreografii Antona Lachkého sa predstavia Anton Lachký a Monika Čertezni. Sólové predstavenie Tomáša Danielisa Dnes som Ťa skoro stretol je vytvorené na princípe improvizácie. Pre Danielisa predstavuje toto sólo neustávajúci proces vývinu vybratého materiálu so snahou reagovať na momentálne vnútorné aj vonkajšie podnety.
Bláznivé nite Adriany Kabeleovej
Textilná výtvarníčka, dizajnérka a maliarka Adriana Kabeleová sa dnes o 17. hodine v Dizajn štúdiu ÚĽUV prvý raz predstavuje samostatnou prezentáciou z oblasti odevného dizajnu. Výstava v Dizajn štúdiu ÚĽUV nazvaná Nite nebláznite zahŕňa kolekciu vyšívaných spoločenských šiat a odevných doplnkov, sprevádzaných ukážkou jej voľnej textilnej tvorby. Adriana pracuje s rôznymi technikami výšivky, využíva ju nielen v konvenčných súvislostiach, ale aj v podobe ilustrácie knihy. Jej tapiséria Cesta po severnej Európe realizovaná technikou artprotisu, výšivky a kresby bola v roku 1996 odmenená cenou Nadácie Mikuláša Galandu.
V rámci vernisáže bude účinkovať renesančný kvintet Fidelitas, ktorého členkou je aj Adriana Kabeleová.
Eurobankovky v návrhoch Roberta Kalinu
Umenie v peňaženke je názov výstavy, ktorú dnes o 18.00 h otvoria v Rakúskom kultúrnom fóre na Zelenej ulici. Jej autorom je rakúsky dizajnér Robert Kalina, ktorý od roku 1996 navrhuje bankovky. V poslednom období sa do povedomia európskej verejnosti zapísal najmä ako autor eurobankoviek. Najcennejším kusom výstavy je zlatá minca filharmonikov v hodnote 100 eur. Na bankovky a mince autorovi dostatočné množstvo námetov poskytla spoločná architektonická história Európy. Kalina sa rozhodol pre okná, brány a mosty, ktoré majú symbolizovať ducha otvorenosti a spolupráce v Európskej únii. Architektonické vyobrazenia sú výlučne prototypmi, ktoré odrážajú podstatné znaky jednej epochy a nedajú sa priradiť k určitej krajine. Pre národné motívy ako orly, erby alebo vznešené hlavy sú rezervované rubové strany mincí. Bankovky sú vo všetkých krajinách menovej únie rovnaké. Nemajú osloviť len estétov, ale majú sa dať rozlíšiť aj nevidiacim. Špeciálny spôsob tlače zaručuje, že hodnoty na prednej strane bankoviek sú mierne vypuklé.
Hýbem sa, teda som!
V Bibiane pripravili pre deti dnes o 14.00 h tvorivé dielne Hýbem sa, teda som!. Deti sa oboznámia s výrobou bábok a objavia tajomstvo ich oživenia. (tasr, mi)