BRUSEL, BRATISLAVA. Európsky parlament sa obrátil na Súdny dvor Európskej únie so sťažnosťou proti umiestneniu novej Európskej pracovnej agentúry do Bratislavy.
Europoslancom prekáža, že o sídle nového orgánu určeného okrem iného ku koordinácii systémov sociálneho zabezpečenia rozhodli členské štáty bez súhlasu poslancov.
Spor, ktorý môže priniesť problémy hneď na začiatku fungovania úradu, je ďalším vyhrotením mocenského boja medzi inštitúciami Únie, napísal bruselský web Politico.
Na zriadenie Európskeho orgánu pre pracovné záležitosti (ELA) sa dohodli europarlament, Rada EÚ a Európska komisia vo februári.

Norma nešpecifikovala sídlo orgánu, s čím poslanci v záujme jej rýchleho prijatia súhlasili. Členské štáty ale v júni vybrali Bratislavu bez súhlasu europoslancov, čo parlament napadol na súde.
Odvolal sa pritom okrem iného na spoločné vyhlásenie všetkých troch inštitúcií, ktoré sa v ňom nepriamo zaviazali k výmene informácií o výbere sídla ELA.
"Nejde ani tak o samotný pracovný úrad, ako skôr o dlhodobý spor medzi Radou EÚ a europarlamentom o umiestňovaní sídiel úradov," povedal webu europoslanec Jeroen Lenaers, ktorý mal v europarlamente na starosti pravidlá vymedzujúce fungovania ELA.
Podľa ďalších poslancov nemá parlament problém s Bratislavou ako sídlom orgánu, ale so samotným princípom výberu. Podľa pravidiel EÚ je rozhodovanie o sídlach inštitúcií Únie v moci členských krajín.
V europarlamente však tvrdia, že zriadenie ELA súviselo s pravidlami pre voľný pohyb obyvateľov a sociálne zabezpečenie, do ktorých majú poslanci čo hovoriť.
Rada EÚ má podľa zdrojov webu Politico čas zareagovať na podnet na súd do 10. decembra.
Slovenská vláda považuje umiestnenie prvej inštitúcie EÚ v krajine za veľký úspech, ktorý okrem iného zvýši prestíž Slovenska v rámci Únie a privedie viac ako sto expertov na pracovné právo.
Slovenskí diplomati podľa bruselského webu dúfajú, že jadrom medziinštitucionálneho sporu nie je fakt, že agentúra bude sídliť v Bratislave.
Európska komisia predminulý týždeň vypísala výberové konanie na šéfa úradu, ktorý sa má ujať funkcie v januári a pracovať má v Bratislave.
Agentúra má pomáhať členským krajinám pri vykonávaní európskych noriem týkajúcich sa cezhraničnej mobility pracovníkov.
V tejto oblasti má tiež poskytovať informácie zamestnancom aj firmám. Po počiatočnom rozbehu má naplno fungovať od roku 2024.