SME
Piatok, 13. december, 2019 | Meniny má Lucia

V prípade bratislavského zariadenia pre seniorov Steffi konáme, tvrdí ministerstvo

Ministerstvo zároveň uviedlo, že domov Steffi si vždy nedoplatky na sociálnom poistení vyrovnal.

Ilustračné foto.Ilustračné foto.(Zdroj: FOTOLIA)

BRATISLAVA. Ministerstvo práce v prípade bratislavského zariadenia pre seniorov Steffi koná.

Rezort tvrdí, že zorganizoval aj koordinačné stretnutie žúp, aby diskutovali o ich kompetenciách.

Článok pokračuje pod video reklamou

Nedoplatky na sociálnom poistení

Ministerstvo zároveň uviedlo, že domov Steffi si vždy svoje nedoplatky na sociálnom poistení vyrovnal.

"Ministerstvo nielen že koná niekoľko mesiacov, ale aj komunikujeme o všetkých krokoch už niekoľko týždňov po tom, ako túto tému začali politizovať niektorí opoziční poslanci. Všetky informácie, z ktorých robia každý týždeň tlačovú konferenciu, vychádzajú z výsledkov všetkých kontrol, zistení a dohľadov, ktoré vykonalo ministerstvo práce, ale aj ostatné kompetentné inštitúcie," podotkol riaditeľ komunikačného odboru ministerstva Michal Stuška.

Súvisiaci článok V zariadení pre seniorov Steffi opäť robia dohľad a kontrolu Čítajte 

Závažné podozrenia týkajúce sa páchania neprávostí na senioroch podľa neho patria pod orgány činné v trestnom konaní.

"Vieme aj my, že zo štyroch konaní boli dve pozastavené, ďalšie dve prebiehajú, ale ešte stále sú v štádiu preverovania. Ostatné zistenia kontroluje a formou dohľadu zisťuje ich opodstatnenosť už tretíkrát nielen ministerstvo práce, aktívna je aj hygiena, Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, Inšpektorát práce vrátane všetkých samosprávnych krajov, ktorých sa toto zariadenie týka a koordinujú svoje kroky," tvrdí Stuška.

Koordinačné stretnutie

Pred desiatimi dňami sa na ministerstve práce uskutočnilo koordinačné stretnutie so všetkými príslušnými krajmi.

Podľa Stušku bolo zámerom im vysvetliť, ako si majú vykladať svoje kompetencie.

"Je nepochybné, že v momente, keď došlo k registrácii neziskovej organizácie Evito, tak registračne príslušným miestom bol Nitriansky kraj. Zo zákona stále platí, že tam, kde je vecná registračná príslušnosť, tam musí prebiehať neustála kontrola, či stále sú dôvody na registráciu. Zároveň zákon hovorí, že ak vie samosprávny kraj, že dané zariadenie je v jeho územnej príslušnosti, môže taktiež vykonávať kontrolu," uviedol Stuška.

"Táto vec je na rozhodnutí Bratislavského samosprávneho kraja, či aj oni vykonajú kontrolu. Keďže Evito medzičasom zmenilo sídlo neziskovej organizácie z Nitrianskeho kraja na Trnavský samosprávny kraj, tak preto sme na tieto konzultácie prizvali aj tento kraj," dodal Stuška.

Zároveň upozornil, že sa nedá hovoriť o tom, či toto zariadenie funguje de facto bez registrácie.

"Nikdy nezanikla registrácia, nikdy neprebehlo správne konanie o výmaze, čiže zrušení registrácie tohto zariadenia. To znamená, kým nebude právne príslušný iný samosprávny kraj, tak v tejto oblasti je príslušný Nitriansky samosprávny kraj," podotkol Stuška.

Ministerská kontrola

Podľa rezortu práce na Slovensku v súčasnosti neexistuje kontrolovanejšie zariadenie pre seniorov ako Steffi.

"Najzávažnejšie podozrenia, ktoré sa opakujú a nimi sa prezentujú opoziční poslanci, sú podozrenia z trestných činov. Tam ministerstvo ani iné inštitúcie nikdy nemôže nahradiť orgány činné v trestnom konaní," tvrdí Stuška.

Ministerská kontrola v zariadení podľa jeho slov je v "štádiu finalizácie".

"Momentálne hĺbkový dohľad v zariadení opätovne trvá a jeho výsledkom bude odpoveď na otázku, či tie zistenia, ktoré vyplynuli z prvého dohľadu, ešte pretrvávajú, alebo boli odstránené. Je tam aj finančná kontrola, trvá druhé správne konanie vo veci uloženia pokuty tomuto zariadeniu," podotkol Stuška.

Ministerstvo tiež nikdy zo zákona nemohlo zrušiť financovanie tohto zariadenia a prestať mu platiť zákonom garantované príspevky.

"Vždy, aj keď na chvíľu, na niekoľko dní, došlo k nejakým nedoplatkom na sociálnom poistení, vždy to zo zákona kompetentní zamestnanci sekcie kontroly a ekonomiky preverovali a obratom sa dala táto situácia do poriadku. Z pohľadu zákona môže dôjsť len k zadržaniu príspevku," doplnil Stuška s tým, že k okamžitému vyplateniu došlo, ak bola podlžnosť vybavená.

"Vždy sme dostali garanciu od Sociálnej poisťovne, že k tomu došlo zo strany zariadenia," dodal Stuška.

Poslanci obvinili ministerstvo z nečinnosti

Ministerstvo práce v prípade bratislavského zariadenia pre seniorov Steffi nekoná, tvrdia nezaradení poslanci Jozef Rajtár, Jana Kiššová a Natália Blahová, ktorí upozornili na ďalšie páchanie neprávostí na klientoch.

V stredu informovali o ďalších prípadoch podozrivých prevodov bytov seniorov, podozrivom vystavovaní maturitných vysvedčení pre ošetrovateľov v zariadení, ale aj na "bielenie" účtov seniorov.

"Od minulej tlačovej besedy sa nič nestalo, kompetentní z vlády a ministerstva práce nekonali. Prípad Steffi si pritom vyžaduje okamžitú akciu. Ide o majetky a životy ľudí. Páni vo vláde nekonali ste, keď sa ubližovalo a stále ubližuje bezbranným starým ľuďom a stav je vážny," vyhlásil Rajtár.

Upozornil na to, že ministerstvo nekoná napriek zisteniam komisárky, že úmrtnosť v tomto zariadení je príliš vysoká. "Pán minister Ján Richter (Smer), ani smrť ľudí s vami nepohne. Jedine krajská a okresná polícia v Bratislave sa snaží, začala vyšetrovanie," podotkol Rajtár.

Blahová ho doplnila, že každý deň sa na poslancov obracajú ďalší ľudia, ktorí chcú sprostredkovať, čo sa dialo v domove Steffi.

"Dozvedáme sa mená a adresy konkrétnych ľudí, ktorým podľa týchto výpovedí bolo veľmi ublížené nestarostlivosťou, zanedbávaním, týraním. Dozvedáme sa adresy bytov, o ktoré mali byť dôchodcovia okradnutí krátko pred svojou smrťou, o tom, ako im boli vybielené účty a ako sa na to štát celé roky nečinne prizeral," priblížila Blahová.

Prípady zneužitých dôchodkýň

Spomenula prípady troch dôchodkýň. Jedna z nich trpela demenciou a ocitla sa v domove Steffi. Mesiac po tom, ako sa stala klientkou zariadenia, mal byť na jej byte odvŕtaný zámok a následne bol byt predaný dvom firmám a o krátky čas znovu predaný súčasnému majiteľovi.

O druhom osude klientky zariadenia poslancov informovala jej dcéra. "Tá keď zistila, že jej matka je umiestnená do penziónu Steffi, okamžite sa rozhodla ju navštíviť. Zistila, že na podpise zmluvy o poskytovaní sociálnych služieb nie je podpísaná jej mama. Našla ju v zúboženom stave a utlmenú ťažkými psychiatrickými liekmi," doplnila Blahová s tým, že pani mali pustiť len na 5-dňovú priepustku a za to, že ju dcéra do zariadenia nechcela vrátiť, mala zaplatiť pokutu 720 eur, pričom falšovanie podpisu jej matky potvrdil aj písmoznalec.

Blahová uviedla aj ďalšie prípady zneužitých seniorov.

Podľa poslancov zariadenie malo dostávať tipy na opustených seniorov od lekárov z nemocníc, ktorí odporúčali pacientom toto zariadenie. Podľa vyjadrení jednej exzamestnankyne zariadenia mali opatrovateľky do Steffi nastupovať ako pomocný personál.

"Ak sa osvedčili, tak im Štěpánka Mádlová, ktorá je odborným garantom zariadenia, vybavila maturitné vysvedčenie zo zdravotníckej školy, a tak sa stali zo dňa na deň zdravotnými sestrami," uviedla Blahová. Podľa poslancov sú ľudia ochotní vypovedať pred políciou.

"Minister práce má okamžite konať. Za 12 rokov nemal silu a vôľu upraviť zákon tak, aby bolo všetko jasné. Vytvoril prostredie, v ktorom si môžu pingpongovať svoje námety na to, kto by to mal zatvoriť. Plná kompetencia je ministra práce. On musí konať," dodala Blahová.

Kiššová dodala, že toto je ukážkou toho, aký sociálny štát vyrástol na Slovensku za vlád Roberta Fica a ministrovania Richtera. "Miesto budovania sociálneho štátu sa buduje priestor pre chamtivosť. Je neuveriteľné, ako kompetentní v tejto situácii mlčia. Župy si len podávajú zodpovednosť," dodala Kiššová.

Poslanci preto vyzvali nitriansku aj bratislavskú župu, ako aj Richtera, aby konali a nehľadali len spôsoby, ako sa situácia nedá vyriešiť. "Minister môže dať návrh na župu na výmaz zariadenia z Registra poskytovateľov sociálnych služieb, môže urobiť akýkoľvek podnet," dodala Blahová s tým, že zákon o sociálnych službách je neprehľadný dlhodobo.

Najčítanejšie na SME Bratislava

Inzercia - Tlačové správy

 1. Výnos 5,5 % alebo 15 % p.a.?
 2. Kam na výlet so svojimi známymi
 3. First moment Turecko: Využite zľavy na špičkové hotely
 4. Vianočné trhy vďaka inovácii pomáhajú rodinám v ohrození
 5. Triedený odpad nekončí na jednej kope. Vysvetľujeme to už roky
 6. Horskí záchranári sa vás vždy opýtajú túto otázku. Viete akú?
 7. Nový cestovný poriadok ŽSR z vášho regiónu v denníku SME
 8. Aj po tridsiatke stále hýria. Čo bráni mladým vyrásť?
 9. Nákup darčekov môže byť tento týždeň výhodnejší
 10. 7 tipov, ako zariadiť malú kuchyňu
 1. First moment Turecko: Využite zľavy na špičkové hotely
 2. Kam na výlet so svojimi známymi
 3. Slovenské Vianoce kedysi a dnes
 4. Chlebodarca zmenil život siedmim rodinám
 5. Vianočné trhy vďaka inovácii pomáhajú rodinám v ohrození
 6. Výnos 5,5 % alebo 15 % p.a.?
 7. Triedený odpad nekončí na jednej kope. Vysvetľujeme to už roky
 8. Slovenská sporiteľňa pomôže svojim klientom zo zničenej bytovky
 9. Vianočné trhy na zámku Schloss Hof „na skok“ od Bratislavy
 10. Nový cestovný poriadok ŽSR z vášho regiónu v denníku SME
 1. Horskí záchranári sa vás vždy opýtajú túto otázku. Viete akú? 30 950
 2. Aj po tridsiatke stále hýria. Čo bráni mladým vyrásť? 27 815
 3. Triedený odpad nekončí na jednej kope. Vysvetľujeme to už roky 22 163
 4. Ceny bytov rekordne rastú. Niektorých sa to však netýka 15 509
 5. Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40% z ceny 13 123
 6. Aké proteíny sú najzdravšie? Našli sme odpoveď 9 557
 7. SME.sk dosiahlo v novembri rekordný počet predplatiteľov 9 296
 8. Nový cestovný poriadok ŽSR z vášho regiónu v denníku SME 9 149
 9. Vlastné auto alebo lízing? Porovnali sme ich výhodnosť 9 001
 10. Ťažko uveriť, že aj takto kvalitne sa dá študovať na Slovensku 8 767