Vyučuje sa ekologicky motivovaná architektúra?
"Na Fakulte architektúry STU sa vyučuje od akademického roku 1990/1991, keď vznikla aj Katedra experimentálnej a ekologicky viazanej tvorby."
Aké kritériá musí spĺňať ekologická budova?
"Podľa mňa obecné kritérium ekologickosti je, či budova je ohľaduplná voči okoliu a svojím užívateľom. Najčastejšie predstavy ekologickej architektúry sa spájajú s bizarnými domami postavenými z miestnych prírodných alebo rôznych recyklovaných materiálov. Menej naivné predstavy zas spájajú ekologickú architektúru so zelenými (vegetačnými) strechami, pristavenými skleníkmi, slnečnými kolektormi, prípadne s vedľa stojacimi veternými generátormi."
Existujú na Slovensku normy upravujúce výstavbu biodomov či nízkoenergetických stavieb?
"Na Slovensku normy pre stavbu biodomov neexistujú. Funguje ale istá mozaika predpisov, ktorých naplnenie by mohlo byť pomocným nástrojom pri ich navrhovaní. Zatiaľ ale takmer neexistuje spoločenská objednávka, až na výnimky. Začínajú sa uplatňovať európske normy a tie nás donútia prehodnotiť zaužívané postupy."
Kde možno vidieť ekoarchitektúru?
"Na exkurzie vodíme našich študentov do Rakúska. Viem, že aj u nás bolo niekoľko budov postavených s ekologickými ambíciami."
Aké inštitúcie poskytujú poradenstvo v tejto oblasti?
"Fakulta architektúry STU, Ústav architektúry 2, ktorého súčasťou je i Katedra experimentálnej a ekologicky viazanej tvorby. Z hľadiska technických informácií dobre poradia kolegovia zo Stavebnej fakulty STU. Časť našich absolventov pracuje v združení ArTUR- Architektúra pre trvalo udržateľný rozvoj, ktoré sa orientuje aj na navrhovanie ekologicky motivovaných domov a poskytuje poradenstvo." (vju)