Výstavba nízkoenergetických domov na Slovensku nie je zďaleka bežná. Kým v krajinách západnej Európy už možno hovoriť o nízkoenergetických štandardoch, v našom prostredí je situácia celkom iná. "Keď sa porovnávame s blízkym okolím - s Rakúskom či hoci s Českou republikou, mám pocit, že je táto oblasť u nás mŕtva. Ale keď porovnáme dnešok so situáciou spred roka či dvoch, registrujeme oveľa väčší záujem o túto problematiku," hovorí inžinier Henrich Pifko z Fakulty architektúry STU.
"Náklady na výstavbu najkvalitnejších nízkoenergetických domov, teda pasívnych energetických domov, sú v západnej Európe približne o 10 - 15 % vyššie, než je to pri bežnej výstavbe. Predpokladám, že v slovenských podmienkach by bol ten rozdiel väčší. Hoci sú primárne investičné náklady vyššie, na druhej strane dochádza k úspore prevádzkových nákladov a ušetriť možno i použitím prírodných stavebných materiálov," upresňuje architekt. "Inšpirovať sa možno materiálmi, ktoré sa využívali v ľudovej architektúre - nepálená hlina či drevo, samozrejme, spôsoby, ako s týmito materiálmi pracujeme, sú dnes celkom iné. Nie všetko, čo sa používalo v minulosti, možno využiť, už aj preto, že dnešné nároky na komfort sú celkom iné," dodáva.
Hoci na Slovensku ešte pasívny dom realizovaný nebol, vzniká niekoľko projektov na výstavbu energeticky úsporných rodinných domov v okolí Bratislavy.
(vju, mip)
Prečo sa rozhodnúť
pre nízkoenergetický
ekologický dom
* zabezpečenie optimálnej, zdravotne neškodnej vnútornej klímy, vyššia kvalita bývania
* nízke prevádzkové náklady
* priaznivý vplyv na životné prostredie