Británie jednoznačne vyplýva, že veľké stavebné projekty treba prerokovať v širokej diskusii ešte pred vypracovaním projektu. Napríklad v súvislosti s mostom Košická sa pripravil projekt, až potom sa ozvala verejnosť a začali sa objavovať združenia proti stavbe,“ povedala Jaroslava Zapletalová z únie miest. „V Anglicku sa osvedčil opačný postup, najprv sa otázka predloží na posúdenie všetkých zainteresovaných, až potom sa míňajú verejné prostriedky.“
Seminár mal poskytnúť informácie potrebné pre reformu verejnej správy a načrtnúť možnosti spolupráce medzi miestnou samosprávou, krajskými úradmi, ministerstvami výstavby a životného prostredia a vyššími územnými celkami. „Veľké nedostatky sme zistili v oblastiach občianskej aktivity a presadzovania politických nominácií na úkor odbornosti,“ informoval generálny sekretár únie miest Marián Minarovič.
Ako modelový región pre ukážku komplexného plánovania rozvoja vybrali anglický Warwickshire, v ktorom žije okolo 500 000 obyvateľov a je porovnateľný s našimi VÚC. Práve na tomto príklade sa ukázalo, že úspešné fungovanie vyšších územných celkov možno zabezpečiť len v úzkej partnerskej spolupráci všetkých organizácií podieľajúcich sa na reforme verejnej správy. (mg)