V Bratislavskom kraji bolo v roku 2001 spáchaných 18 618 trestných činov, 85 percent v samotnej Bratislave. Najnebezpečnejším okresom je Bratislava II, potom I, III, V a nakoniec IV. Objasniť sa podarilo 6096 činov, čo znamená 32,7-percentnú úspešnosť polície. Kriminalita v kraji napriek tomu klesá. V roku 2000 bolo spáchaných takmer 20-tisíc a v roku 1999 takmer 21-tisíc trestných činov.
Vysvetľuje riaditeľ Krajského riaditeľstva Policajného zboru Jozef Fruček, autor správy o kriminalite: „Už poloha Bratislavy na rozhraní troch štátov vytvára podmienky pre prenikanie cudzích zločineckých štruktúr a boj o sféry vplyvu s domácim podsvetím. Okrem toho bezpečnostnú situáciu ovplyvňujú predovšetkým vnútorné faktory – zlá ekonomická situácia, anonymita a neochota spolupracovať s políciou, zvýšená distribúcia drog a v neposlednom rade aj nedostatočná legislatíva, napríklad absencia adekvátnych trestov.“
Autá kradnú medzinárodné gangy
V minulom roku v kraji zmizlo 2136 áut, čo predstavuje 41 percent z celkového počtu áut ukradnutých na celom Slovensku! Len 110 krádeží objasnili. „Veľké problémy predstavujú organizované gangy s medzinárodným prepojením a skupiny, ktoré vozidlá kradnú na objednávku. Niektoré disponujú kvalitným technickým zariadením, ktorým rozoberú auto na súčiastky a tie predávajú. Problémom je aj poloha v blízkosti štátnej hranice, čo umožňuje rýchle ich vyviezť do cudziny,“ hovorí Fruček. Upozornil však, že kým v Bratislave za prvý polrok minulého roka ukradli 970 áut, v Prahe ich zmizlo 5000.
Fruček: „Relatívne novým a veľmi nebezpečným javom je kriminálny terorizmus. Najčastejšie sa stretávame s organizovanými formami vydierania a hrubým násilím, spojenými často so zastrašovaním, vyhrážaním sa použitím násilia na rodinných príslušníkoch, ich únosmi a vraždami.
Poškodení sú najmä majitelia reštaurácií, nočných podnikov, herní a iných zariadení. Medzi páchateľmi sa často stretávame s pracovníkmi rôznych súkromno-bezpečnostných služieb, osobami z kriminálneho prostredia a cudzincami. Nájdu sa však aj mladiství a maloletí, ktorí vyžadujú pod hrozbou násilia od svojich vrstovníkov rôzne služby.“ V roku 2001 zaznamenali 206 prípadov vydierania a 5 prípadov hrubého nátlaku. Objasnenosť je vyše 90-percentná. Predpokladá sa však, že prípadov je viac, no obete ich zo strachu neohlásili.
Násilie v rodine
Desať vrážd, čo je polovica všetkých vrážd spáchaných v kraji, sa začala rodinnou hádkou. Rodina je miesto, kde stále často dochádza aj k pohlavným zneužitiam a znásilneniam, najmä počas rozvodového konania, keď je motívom pomsta. Mravnostných trestných činov bolo spáchaných 40. Predpokladá sa, že ich je viac, no obete ich neohlásili.
Ochota obyvateľov spolupracovať s políciou je v Bratislave malá, neplatí to však pri trestných činoch spojených s drogami. Aj vďaka všímavosti občanov vlani polícia urobila 39 domových prehliadok, pri ktorých zadržali 135 osôb.
TRESTNÉ ČINY
V roku 2001 bolo spáchaných 18 628 trestných činov. (Pre porovnanie – 1. polrok v Bratislave – 9000 trestných činov, v Prahe 49-tisíc).
2136 krádeží áut (110 objasnených)
3806 vykradnutí áut
4 rasovo motivované trestné činy
(2 objasnené)
206 vydieraní (90 % objasnených)
5 výbuchov (2 objasnené)
66 úmyslených požiarov (19 objasnených)
1200 ekonomických trestných činov (817 objasnených)
20 vrážd (15 objasnených)
333 lúpežných prepadnutí, najmä zlato, peniaze, bicykle, mobily, (asi 50 percent objasnených)
800 krádeží vlámaním do bytu
(200 objasnených)